Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1496 |
| Trim | Centre-Line |
| Price | £19,525 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Acceleration | 9.8 |
| Top Speed | 114 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 60.1 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 107 |
| Length | 4085 mm |
| Width | 1695 mm |
| Height | 1524 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 255 l |
| Minimum Kerbweight | 1037 kg |
Driver Convenience
- Adjustable speed limiter
- Analogue speed display meter
- Cruise control
- Digital instrument cluster
- Digital rev counter
- E-call
- Emergency stop signalling system
- Engine start/stop button
- Integrated bluetooth
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- Mazda connect with 8" colour touch screen
- Navigation system
- PAS
- Rear parking sensor with audible and visual warning
- Service indicator
- Tailgate
- Trip computer
- Wireless Apple CarPlay and wired Android Auto
Engine/Drivetrain/Suspension
- i-stop
- Mazda M hybrid
Entertainment
- AM/FM/DAB radio with 6 speakers with USB and AUX inputs
- Multimedia Commander including separate volume dial
- Steering wheel mounted audio/bluetooth controls
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Auto headlight levelling
- Body colour door mirrors
- Body coloured front bumper with black lower bezel
- Body coloured rear bumper with black lower mouldings and yellow accent
- Coming/leaving home lighting function
- Dusk sensing headlights
- Electric adjustable/heated/folding door mirrors
- Electric front/rear windows with one touch auto up/down for driver's window
- Gloss black finish signature wing
- Halogen daytime running lights
- Heated rear window
- LED Headlights
- LED indicator lights
- LED third brake light
- Rain sensing front wipers with adjustable sensitivity and speed
- Rear side wing doors
- Rear wiper
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split rear seats
- Black/white air vent accents
- Climate control air conditioning
- Driver, Front passenger and two rear grab handles with coathooks
- Drivers seat manual slide recline and height adjustment
- Drivers/front passengers covered vanity mirrors and drivers ticket holder
- Front centre storage with two cupholders
- Front head restraints
- Front passenger and driver door pockets
- Front passenger seat manual slide, recline and height adjust
- Front passenger seatback pockets
- Gear shift indicator
- Glovebox
- Interior courtesy light with integrated spotlight
- ISOFIX child seat anchorage points attached on outer rear seats
- Leather handbrake
- Leather steering wheel and gear knob
- Luggage compartment light
- Premium cloth upholstery
- Single front passenger seat
- Three height adjustable rear head restraints
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
Passive Safety
- 2x3 point front seatbelts with pre-tensioners
- 3 point seatbelts on all rear seats
- Anti-lock braking system (ABS)
- Collision mitigation braking system
- Dynamic stability control + Traction control
- ESP
- Front and rear curtain airbags
- Front driver, passenger and rear seat seatbelt warning
- Front dual stage driver and single stage front passenger airbags
- Front side airbags
- Front smart city brake support
- G-Vectoring control plus
- Hill launch assist
- Manual child lock in rear doors
- Passenger airbag cut-off switch
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Deadlocking system
- Power door locks
- Remote central locking
- Thatcham accredited alarm and immobiliser
Wheels
- 15" Silver alloy wheels
- Emergency tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 107 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1496 |
| Compression Ratio | 15.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 74.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85.8 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 60.1 |
| WLTP - MPG - Extra High | 55.4 |
| WLTP - MPG - High | 68.9 |
| WLTP - MPG - Low | 49.6 |
| WLTP - MPG - Medium | 62.8 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 18A |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.8 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 151 |
| Engine Torque - RPM | 3500 |
| Top Speed | 114 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/65 R15 |
| Tyre Size Rear | 185/65 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 15" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1524 mm |
| Length | 4085 mm |
| Wheelbase | 2570 mm |
| Width | 1695 mm |
| Width (including mirrors) | 2028 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 44 |
| Gross Vehicle Weight | 1533 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 887 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 255 l |
| Minimum Kerbweight | 1037 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
