Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1496 |
| Trim | Sport Nav |
| Price | £17,785 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Acceleration | 9.7 |
| Top Speed | 114 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 120 |
| Length | 4070 mm |
| Width | 1695 mm |
| Height | 1515 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 280 l |
| Minimum Kerbweight | 1141 kg |
Driver Convenience
- Adjustable speed limiter
- Analogue speed display meter
- Apple car play/Android Auto
- Cruise control
- Digital instrument cluster
- Emergency stop signalling system
- Integrated bluetooth with hands-free calling, bluetooth audio and easy access to phone contacts
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- Mazda connect with 7" colour touch screen
- Multimedia Commander
- Navigation system
- PAS
- Rear parking sensor
- Service indicator
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- i-stop
Entertainment
- 2 USB interfaces and Aux-In jack
- Audio system with 6 speakers with 2 in driver headrest, AM/FM/DAB radio and single CD/MP3
- Steering wheel mounted audio/bluetooth controls
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Body coloured bumpers
- Chrome exhaust tailpipes
- Chrome front lower bezel
- Chrome rear lower bezel
- Coming/leaving home lighting function
- Dusk sensing headlights
- Electric adjustable/heated/folding door mirrors
- Electric front/rear windows with one touch
- Gloss black front grille
- LED indicator lights
- LED third brake light
- Privacy glass
- Rain sensing front wipers
- Rear wiper
- Shark fin antenna
- Signature LED headlights with LED daytime running lights
Interior Features
- 60/40 split rear seats
- Climate control air conditioning
- Cloth upholstery
- Driver, Front passenger and two rear grab handles with coathooks
- Drivers seat manual slide recline and height adjustment
- Drivers/front passengers covered vanity mirrors and drivers ticket holder
- Folding rear seats
- Front head restraints
- Front passenger and driver door pockets
- Front passenger seatback pockets
- Gear shift indicator
- Glovebox
- Interior courtesy light with integrated spotlight
- ISOFIX child seat anchorage points attached on outer rear seats
- Leather handbrake
- Leather steering wheel and gear knob
- Luggage compartment light
- Passenger seat manual slide and height adjustment
- Three height adjustable rear head restraints
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all seats
- Anti-lock braking system (ABS)
- Collision mitigation braking system
- Dual front airbags
- Dynamic stability control + Traction control
- ESP
- Front and rear curtain airbags
- Front driver, passenger and rear seat seatbelt warning
- Front side airbags
- Front smart city brake support
- G-Vectoring control plus
- Hill hold assist
- Passenger airbag cut-off switch
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Remote central locking
- Smart keyless entry
Trim
- Dark blue soft touch dashboard
Wheels
- 16" alloy wheels
- Emergency tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 120 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 133 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 101 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 144 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 111 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1496 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 74.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85.8 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 47.9 |
| WLTP - MPG - High | 62.8 |
| WLTP - MPG - Low | 44.1 |
| WLTP - MPG - Medium | 57.7 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 15E |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.7 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 148 |
| Engine Torque - RPM | 4000 |
| Top Speed | 114 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 185/60 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1515 mm |
| Length | 4070 mm |
| Wheelbase | 2570 mm |
| Width | 1695 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 44 |
| Gross Vehicle Weight | 1536 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 950 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 280 l |
| Max. Loading Weight | 395 kg |
| Max. Roof Load | 50 |
| Max. Towing Weight - Braked | 900 |
| Minimum Kerbweight | 1141 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
