Skip advert
Advertisement
- 1.0 MPI S 5dr
- 1.0 MPI S 5dr
- 1.0 TSI S 5dr
- 1.0 TSI 110 S 5dr
- 1.0 MPI SE 5dr
- 1.0 TSI 110 SE 5dr
- 1.0 TSI 110 SE 5dr DSG
- 1.0 TSI SE 5dr
- 1.0 TSI SE 5dr DSG
- 1.0 TSI SE Drive 5dr
- 1.0 TSI 110 SE Drive 5dr
- 1.0 TSI SE Drive 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 SE L 5dr
- 1.0 TSI 110 SE L 5dr DSG
- 1.0 TSI SE L 5dr
- 1.0 TSI SE L 5dr
- 1.0 TSI SE L 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 SE L 5dr
- 1.0 TSI 116 SE L 5dr
- 1.0 TSI 110 SE L 5dr DSG
- 1.0 TSI 116 SE L 5dr DSG
- 1.5 TSI 150 SE L 5dr DSG
- 1.0 TSI Monte Carlo 5dr
- 1.0 TSI 110 Monte Carlo 5dr
- 1.0 TSI Monte Carlo 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 Monte Carlo 5dr
- 1.0 TSI 116 Monte Carlo 5dr
- 1.0 TSI 110 Monte Carlo 5dr DSG
- 1.0 TSI 116 Monte Carlo 5dr DSG
- 1.5 TSI 150 Monte Carlo 5dr DSG
- 1.0 TSI Black Edition 5dr
- 1.0 TSI Black Edition 5dr DSG
- 1.0 MPI 80 SE Comfort 5dr
- 1.0 TSI 110 SE Comfort 5dr
- 1.0 TSI SE Comfort 5dr
- 1.0 TSI 116 SE Comfort 5dr
- 1.0 TSI 110 SE Comfort 5dr DSG
- 1.0 TSI 116 SE Comfort 5dr DSG
- 1.0 MPI 80 Colour Edition 5dr
- 1.0 TSI 110 Colour Edition 5dr
- 1.0 TSI Colour Edition 5dr
- 1.0 TSI 116 Colour Edition 5dr
- 1.0 TSI 110 Colour Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI 116 Colour Edition 5dr DSG
- 1.5 TSI 150 Colour Edition 5dr DSG
- 1.0 MPI 80 SE Edition 5dr
- 1.0 TSI SE Edition 5dr
- 1.0 TSI 116 SE Edition 5dr
- 1.0 TSI 116 SE Edition 5dr DSG
- 1.0 MPI 80 Design Edition 5dr
- 1.0 TSI Design Edition 5dr
- 1.0 TSI 116 Design Edition 5dr
- 1.0 TSI 116 Design Edition 5dr DSG
- 1.5 TSI 150 Design Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI 116 SE L Edition 5dr
- 1.0 TSI 116 SE L Edition 5dr DSG
- 1.5 TSI 150 SE L Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI 116 Monte Carlo Edition 5dr
- 1.0 TSI 116 Monte Carlo Edition 5dr DSG
- 1.5 TSI 150 Monte Carlo Edition 5dr DSG
- 1.5 TSI 177 130 5dr DSG
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | SE |
| Price | £15,700 |
| Engine Power - BHP | 75 |
| Acceleration | 15.2 |
| Top Speed | 105 mph |
| Length | 4262 mm |
| Width | 1732 mm |
| Height | 1467 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 530 l |
| Minimum Kerbweight | 1031 kg |
Driver Convenience
- Exterior temperature gauge
- Front assistant collision mitigation
- Multi function trip computer
- PAS
- Service interval indicator
- SmartLink plus
- Stop/start system
Entertainment
- Auxiliary socket for external MP3 player
- DAB Digital radio
- Radio swing with 6.5" touchscreen display, Bluetooth, SD card slot, USB port and 6 speakers
- Swing 2 DIN radio
Exterior Features
- Body colour bumpers
- Body colour door mirrors and handles
- Chrome grille surround
- Electric front windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Heated rear window
- Height adjustable headlamps
- Intermittent rear wash/wipe
- LED daytime running lights
- Rear fog lights
- Tinted windscreen
Interior Features
- 1.5L bottle holder in front door panels
- 2 height adjustable rear headrests
- 60/40 split folding rear seat
- Boot stowage box
- Cargo area storage tray
- Cloth upholstery
- Folding grab handles
- Front and rear interior lights
- Front reading lights
- Height adjustable driver's seat
- Height adjustable front headrests
- Height adjustable passenger seat
- Height/reach adjust steering wheel
- Interior light with delay
- Isofix child seat mounting points on outer rear seats
- Leather handbrake and gearshift lever
- Lower glovebox cover
- Luggage hooks in the boot
- Multifunction leather steering wheel
- Parcel shelf
- Pearl grey headlining
- Pollen filter
- Rear courtesy light
- Rear storage trays
- Sunvisors with vanity mirrors
- Ticket holder
- Umbrella under front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Curtain and side airbags
- Driver and front passenger airbag with front passenger airbag deactivation
- ESC includes ABS, MSR, ASR, EDS and HBA
- Front and rear passenger seatbelt warning light
- Front seatbelt pretensioners
- Tyre pressure monitor
Security
- Immobiliser
- Locking wheel bolts
- Remote central locking with SAFE function and alarm with interior monitoring
Trim
- Black oynx grey with brush effect dashboard
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.014 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 74.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 76.4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 43.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 49.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 40.9 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 45.6 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 49.6 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 56.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 35.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 41.5 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 45.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 52.3 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 3E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 15.2 |
| Engine Power - BHP | 75 |
| Engine Power - RPM | 6200 |
| Engine Torque - NM | 95 |
| Engine Torque - RPM | 3000 |
| Top Speed | 105 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/60 R15 |
| Tyre Size Rear | 185/60 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 SPOKE CYGNUS |
| Wheel Type | 15" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1467 mm |
| Height (including roof rails) | 1488 mm |
| Length | 4262 mm |
| Wheelbase | 2470 mm |
| Width | 1732 mm |
| Width (including mirrors) | 1958 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Gross Vehicle Weight | 1561 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1395 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 530 l |
| Max. Loading Weight | 530 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 550 |
| Minimum Kerbweight | 1031 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.8 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Used Mazda 2 (Mk3, 2015 - 2025) review and buyer's guide

Used Mazda 2 (Mk3, 2015 - 2025) review and buyer's guide
Used car tests
25 Mar 2026
New Vauxhall Astra 2026 facelift review: updates fail to help it stand out

New Vauxhall Astra 2026 facelift review: updates fail to help it stand out
Road tests
25 Mar 2026
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026

