Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | GT Premium |
| Price | £35,990 |
| Battery Capacity | 52 |
| Engine Power - BHP | 177 |
| Acceleration | 7.4 |
| Top Speed | 100 mph |
| Length | 3997 mm |
| Width | 1823 mm |
| Height | 1512 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 300 l |
| Minimum Kerbweight | 1479 kg |
Driver Convenience
- Active lane keeping assist
- Apple CarPlay and Android Auto (wireless)
- Drive mode selector
- Driver attention monitoring camera
- eCall emergency call system
- Front, rear and side parking assistance
- GAS - google automotive services (maps, assistant, store)
- I-key with hands free keyless entry and start
- Power assist steering
- Rear camera
- TFT 10.3'' full digital interface
- Traffic sign recognition with overspeed alert
- Wireless smartphone charging
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11KW onboard charger
- Alpine sport chassis with hydraulic bump stops
- Function V2G (Vehicle to grid) - mobilize power solution
- Function V2L (Vehicle to load) - mobilize power to object
- Type 2 charging cable
Entertainment
- 2 front USB-C ports
- Alpine and Devialet sound system with 9 speakers incl. subwoofer
- Connected multimedia system Alpine Portal 10.1"
Exterior Features
- 3rd brake light
- Alpine chrome monograms
- Alpine emblem on the front fenders
- Aluminum door sills with "alpine" marking
- Auto dimming interior mirror
- Automatic headlights with auto high/low beam
- Automatic windscreen wipers with rain sensor
- Front and rear power windows - impulse
- Front bumper, side skirts and diffusor
- Full LED headlights
- Glossy black skirt line
- LED daytime running lights with four-cross signature
- Privacy glass
- Rear roof spoiler
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Shark fin antenna
Interior Features
- 12V power point front
- 3 seat rear bench
- Ambient lighting customizable in 4 zones
- Automatic air conditioning
- Black steering wheel center with Alpine logo
- Centre console with storage and armrest
- Floor mats
- Front and rear LED interior lighting
- Front head restraints
- Heat pump
- Heated seats
- Heated steering wheel
- Isofix child seat fittings in outer rear and front passenger seats
- Manual adjustable front seats with height adjustment and electric lumbar adjustment
- Nappa leather sports steering wheel with flat and midpoint
- Nappa leather upholstery
- Rear head restraints
- Single front passenger seat
- Sports seats
Passive Safety
- 3 rear seatbelts
- Alarm pre-wiring
- Automatic urban and interurban emergency braking (with detection of cars, pedestrians, 2 wheels) and at intersections
- Child locks
- Driver and passenger airbags
- Driver, passenger and curtain side airbags
- Electric parking brake with auto hold function
- Emergency brake assist
- ESC with ABS
- ESP (Electronic Stability Program) + Hill Start Assist
- Front passenger airbag deactivation
- Pedestrian warning
- Safe Distance Warning
- Safety kit
- Seat belt reminder
- Tyre pressure indicator
- Vehicle dynamic control
Security
- Central door locking
- Locking wheel bolts
Wheels
- Michelin Sport EV tyres
- Tyre puncture repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 52 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1033 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 15-80 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 262 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 15-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 47 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 15-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 50 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 30 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 15-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 100 |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Front |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 100 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 52 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 16.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.7 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 360 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 224 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Compression Ratio | [not available] |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 27E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 76 |
| NCAP Safety Assist % | 68 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.4 |
| Engine Power - BHP | 177 |
| Engine Torque - NM | 285 |
| Top Speed | 100 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/40 R19 |
| Tyre Size Rear | 225/40 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | ICONIC |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1512 mm |
| Length | 3997 mm |
| Wheelbase | 2534 mm |
| Width | 1823 mm |
| Width (including mirrors) | 2020 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1950 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 300 l |
| Max. Loading Weight | 471 kg |
| Minimum Kerbweight | 1479 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.2 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Used Kia Niro (Mk1, 2016-2022) review and buyer's guide

Used Kia Niro (Mk1, 2016-2022) review and buyer's guide
Used car tests
30 Mar 2026
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026

