Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 5204 |
| Trim | false |
| Price | £162,555 |
| Engine Power - BHP | 600 |
| Acceleration | 3.9 |
| Top Speed | 200 mph |
| Length | 4739 mm |
| Width | 1940 mm |
| Height | 1279 mm |
| Minimum Kerbweight | 1870 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth Telephone preparation
- Cruise control
- Front parking sensor
- Hands free power tailgate
- Rear parking sensors
- Satellite navigation system
- Servotronic speed sensitive power steering
- Speed limiter
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adaptive damping system
Entertainment
- Aux-in socket
- DAB radio/CD player
- iPod connection
- Radio/6 CD autochanger
- Steering wheel mounted controls
- USB connection
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic headlights
- Automatic windscreen wiper control
- Black bonnet mesh
- Body coloured bumpers
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front windows
- Heated rear windscreen
- LED rear lamps
- Power foldback door mirrors
- Sports exhaust
- V12 side badges
- Xenon (HID) headlamps + headlight washers
Interior Features
- Driver and passenger seat memory
- Dual zone climate control
- Electric adjustable front sports seats
- Front armrest
- Front head restraints
- Heated front seats
- LED map reading lights
- Lumbar support
- Machined black tread plates
- Power stowage
- Rear armrest
- Rear head restraints
- Sports steering wheel
- Tilt/reach adjustable steering column
Passive Safety
- ABS + EBD + EBA
- DSC - Dynamic Stability Control
- Dual stage driver/passenger airbags
- Electronic parking brake
- Front side airbags
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Torque vectoring brake
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm upgrade (volumetric and tilt sensors)
- Immobiliser
- Keyless entry
- Remote central locking
Trim
- Obsidian black instrument panel
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 5204 |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Cylinder Layout | V12 |
| Cylinders | 12 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.9 |
| Engine Power - BHP | 600 |
| Engine Power - RPM | 6500 |
| Engine Torque - NM | 700 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 200 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/40 R20 |
| Tyre Size Rear | 295/35 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 SPOKE |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1279 mm |
| Length | 4739 mm |
| Wheelbase | 2805 mm |
| Width | 1940 mm |
| Width (including mirrors) | 2060 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 78 |
| Minimum Kerbweight | 1870 kg |
| No. of Seats | 4 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
