Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3982 |
| Trim | false |
| Price | £153,895 |
| Engine Power - BHP | 503 |
| Acceleration | 4 |
| Top Speed | 187 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 25.1 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 254 |
| Length | 4739 mm |
| Width | 1940 mm |
| Height | 1279 mm |
| Minimum Kerbweight | 1760 kg |
Driver Convenience
- 360 degree parking camera
- Bluetooth Telephone preparation
- Cruise control
- Handsfree decklid release
- Rotary dials
- Satellite navigation system
- Servotronic speed sensitive power steering
- Speed limiter
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adaptive damping system
Entertainment
- 2 x USB ports in centre storage tray
- AM/FM radio
- Bluetooth wireless technology
- CD/DVD reader in centre stack
- DAB radio
- iPod connection
- SD card reader in centre storage tray
- Steering wheel mounted controls
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic headlights
- Automatic windscreen wiper control
- Body coloured bumpers
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front windows
- Heated rear windscreen
- LED rear lamps
- Power foldback door mirrors
- Sports exhaust
- Xenon (HID) headlamps + headlight washers
Interior Features
- Driver and passenger seat memory
- Dual zone climate control
- Electric adjustable front sports seats
- Front armrests
- Front head restraints
- LED map reading lights
- Lumbar support
- Power stowage
- Rear armrest
- Rear head restraints
- Tilt/reach adjustable steering column
Passive Safety
- ABS + EBD + EBA
- DSC - Dynamic Stability Control
- Dual stage driver/passenger airbags
- Electronic parking brake
- Front side airbags
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Torque vectoring brake
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm upgrade (volumetric and tilt sensors)
- Immobiliser
- Keyless entry
- Remote central locking
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 254 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3982 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 25.1 |
| WLTP - MPG - Extra High | 28 |
| WLTP - MPG - High | 30.4 |
| WLTP - MPG - Low | 15.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 24.8 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4 |
| Engine Power - BHP | 503 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 675 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 187 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/40 R20 |
| Tyre Size Rear | 295/35 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 SPOKE |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1279 mm |
| Length | 4739 mm |
| Wheelbase | 2805 mm |
| Width | 1940 mm |
| Width (including mirrors) | 2060 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 80 |
| Gross Vehicle Weight | 2180 kg |
| Max. Loading Weight | 420 kg |
| Minimum Kerbweight | 1760 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.75 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
New Vauxhall Grandland Griffin slashes £5,000 off family SUV’s starting price

New Vauxhall Grandland Griffin slashes £5,000 off family SUV’s starting price
The Vauxhall Grandland now starts from £31,495, while the electric version is available from £34,495
News
29 Apr 2026
