Skip advert
Advertisement
- 30 TFSI Technik 5dr
- 30 TDI Technik 5dr
- 30 TDI Technik 5dr S Tronic
- 30 TFSI Sport 5dr
- 30 TFSI 116 Sport 5dr
- 30 TDI Sport 5dr
- 35 TFSI Sport 5dr
- 30 TDI Sport 5dr S Tronic
- 35 TFSI Sport 5dr S Tronic
- 30 TFSI Sport 5dr [C+S]
- 35 TFSI Sport 5dr [C+S]
- 30 TDI Sport 5dr [C+S Pack]
- 35 TFSI Sport 5dr S Tronic [C+S]
- 30 TDI Sport 5dr S Tronic [C+S Pack]
- 30 TFSI Sport 5dr [Tech]
- 30 TFSI 116 Sport 5dr [Tech]
- 35 TFSI Sport 5dr [Tech]
- 35 TFSI Sport 5dr S Tronic [Tech]
- 30 TFSI Sport 5dr [Tech Pro]
- 35 TFSI Sport 5dr [Tech Pro]
- 35 TFSI Sport 5dr S Tronic [Tech Pro]
- 30 TFSI S Line 5dr [C+S]
- 35 TFSI S Line 5dr [C+S]
- 30 TDI S Line 5dr [C+S Pack]
- 35 TFSI S Line 5dr S Tronic [C+S]
- 30 TDI S Line 5dr S Tronic [C+S Pack]
- 35 TDI Quattro S Line 5dr S Tronic [C+S]
- 40 TFSI Quattro S Line 5dr S Tronic [C+S]
- 30 TFSI S Line 5dr
- 30 TFSI 116 S Line 5dr
- 30 TDI S Line 5dr
- 30 TDI S Line 5dr S Tronic
- 35 TFSI S Line 5dr
- 35 TFSI S Line 5dr S Tronic
- 35 TDI Quattro S Line 5dr S Tronic
- 40 TFSI Quattro S Line 5dr S Tronic
- 30 TFSI S Line 5dr [Tech]
- 30 TFSI 116 S Line 5dr [Tech]
- 35 TFSI S Line 5dr [Tech]
- 35 TFSI S Line 5dr S Tronic [Tech]
- 30 TFSI Black Edition 5dr
- 30 TFSI 116 Black Edition 5dr
- 35 TFSI Black Edition 5dr
- 35 TFSI Black Edition 5dr S Tronic
- 35 TDI Quattro Black Edition 5dr S Tronic
- 40 TFSI Quattro Black Edition 5dr S Tronic
- 30 TFSI Black Edition 5dr [C+S]
- 35 TFSI Black Edition 5dr [C+S]
- 35 TFSI Black Edition 5dr S Tronic [C+S]
- 35 TDI Quattro Black Edition 5dr S Tronic [C+S]
- 40 TFSI Quattro Black Ed 5dr S Tronic [C+S Pack]
- 30 TFSI Black Edition 5dr [Tech]
- 30 TFSI 116 Black Edition 5dr [Tech]
- 35 TFSI Black Edition 5dr [Tech]
- 35 TFSI Black Edition 5dr S Tronic [Tech]
- 30 TFSI S Line 5dr [Tech Pro]
- 30 TFSI 116 S Line 5dr [Tech Pro]
- 35 TFSI S Line 5dr [Tech Pro]
- 35 TFSI S Line 5dr S Tronic [Tech Pro]
- 30 TFSI Black Edition 5dr [Tech Pro]
- 35 TFSI Black Edition 5dr [Tech Pro]
- 35 TFSI Black Edition 5dr S Tronic [Tech Pro]
- 30 TFSI 116 Black Edition 5dr [Tech Pro]
- SQ2 Quattro 5dr S Tronic
- 35 TFSI Vorsprung 5dr S Tronic
- 40 TFSI Quattro Vorsprung 5dr S Tronic
- SQ2 Quattro 5dr S Tronic [C+S Pack]
- SQ2 Quattro Black Edition 5dr S Tronic
- SQ2 Quattro Black Edition 5dr S Tronic [C+S Pack]
- SQ2 Quattro Black Edition 5dr S Tronic [Tech]
- SQ2 Quattro Black Edition 5dr S Tronic [Tech Pro]
- SQ2 Quattro Vorsprung 5dr S Tronic
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1968 |
| Trim | S Line [C+S] |
| Price | £33,600 |
| Engine Power - BHP | 116 |
| Acceleration | 9.9 |
| Top Speed | 125 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 57.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 129 |
| Length | 4208 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 405 l |
| Minimum Kerbweight | 1365 kg |
Driver Convenience
- Audi connect navigation and infotainment includes innovative services
- Audi connect remote and control connects your vehicle to your smartphone
- Audi drive select
- Audi smartphone interface
- Audi virtual cockpit
- Automatic start/stop system with recuperation
- Bluetooth interface includes bluetooth audio streaming
- Cruise control
- MMI navigation plus with MMI touch
- Power operated tailgate
- Progressive steering
- Rear parking sensors
Entertainment
- 2 x SDXC card reader
- DAB Digital radio
- DVD Drive
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Black window trims
- Body colour door mirrors
- Electrically adjustable, folding, auto dimming and heated door mirrors with integrated LED side indicators
- Front windscreen with grey tinted sunband
- LED headlights with LED rear lights
- S Line badges on the front wings
- S Line body styling - front and rear bumpers, side skirts, radiator grille, rear diffuser insert and front air intakes
- Wheel arch trims in manhattan grey
Interior Features
- 4-way electric lumbar support for front seats including seat height adjustment for both front seat
- 60/40 split folding rear seat bench
- Black cloth headlining
- Front and rear head restraints
- Front centre armrest
- Front/rear floor mats
- Height/reach adjust steering wheel
- Illuminated door sill trims with S logo
- ISOFIX child seat mounting for front passenger with airbag deactivation and outer rear seat including top tether attachment point for outer rear seats
- Stainless steel pedals
Packs
- Comfort and sound pack - Q2
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- 6 airbags - Front, curtain and front side airbags
- Electromechanical parking brake
- Electronic stabilisation control including ABS, ASR and EDL
- Hill hold assist
- Pre-sense front with pedestrian recognition
- Seatbelt monitoring
- Tyre pressure warning light
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Anti theft alarm
- Anti theft wheel bolts
- Electronically operated child locks
Trim
- Aluminium interior element
- Matt brushed aluminium trim inlays
Wheels
- Tool kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 129 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 129 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1968 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 57.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 54.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 57.6 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 18E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.9 |
| Engine Power - BHP | 116 |
| Engine Power - RPM | 3250 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 125 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/50 R18 |
| Tyre Size Rear | 215/50 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5-SEGMENT SPOKE DESIGN |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1508 mm |
| Length | 4208 mm |
| Wheelbase | 2601 mm |
| Width (including mirrors) | 2009 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1940 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1050 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 405 l |
| Max. Loading Weight | 575 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1700 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 720 |
| Minimum Kerbweight | 1365 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.1 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
