Skip advert
Advertisement
- 4.0 V8 2dr Auto
- 6.0 W12 2dr Auto
- 4.0 V8 Hybrid 2dr Auto
- 4.0 V8 2dr Auto [Touring Spec]
- 6.0 W12 2dr Auto [Touring Spec]
- 6.0 W12 2dr Auto [City Spec]
- 4.0 V8 2dr Auto [City Spec]
- 4.0 V8 Mulliner Driving Spec 2dr Auto
- 6.0 W12 Mulliner Driving Spec 2dr Auto
- 4.0 V8 Hybrid Mulliner 2dr Auto
- 6.0 W12 2dr Auto [City+Touring Spec]
- 4.0 V8 2dr Auto [City+Touring Spec]
- 6.0 W12 Mulliner Driving Spec 2dr Auto [City Spec]
- 4.0 V8 Mulliner Driving Spec 2dr Auto [City Spec]
- 4.0 V8 Mulliner Driving Spec 2dr Auto [Tour Spec]
- 6.0 W12 Mulliner Driving Spec 2dr Auto [Tour Spec]
- 6.0 W12 Mulliner Driving Spec 2dr Auto [City+Tour]
- 4.0 V8 Mulliner Driving Spec 2dr Auto [City+Tour]
- 6.0 W12 First Edition 2dr Auto
- 4.0 V8 A 2dr Auto
- 4.0 V8 A 2dr Auto [Touring Spec]
- 4.0 V8 Hybrid 2dr Auto [Blackline Spec]
- 4.0 V8 Hybrid 2dr Auto [Tour Spec]
- 4.0 V8 S 2dr Auto
- 4.0 V8 S Hybrid 2dr Auto
- 4.0 V8 Mulliner Edition 2dr Auto
- 6.0 W12 Mulliner Edition 2dr Auto
- 4.0 V8 Hybrid 2dr Auto [Tour+Blackline]
- 4.0 V8 S 2dr Auto [Touring Spec]
- 4.0 V8 Black Edition 2dr Auto
- 4.0 V8 S Hybrid 2dr Auto [Tour Spec]
- 4.0 V8 Azure 2dr Auto
- 4.0 V8 Hybrid Azure 2dr Auto
- 4.0 V8 S Hybrid 2dr Auto Carbon Fibre Styling Spec
- 4.0 V8 Hybrid 2dr Auto [Blackdesign Spec]
- 4.0 V8 Azure 2dr Auto [Blackline Spec]
- 4.0 V8 Hybrid Azure 2dr Auto [Blackline Spec]
- 4.0 V8 Hybrid 2dr Auto[Blackline/Blackdesign Spec]
- 4.0 V8 Hybrid 2dr Auto [Tour/Black design Spec]
- 6.0 W12 Speed 2dr Auto
- 4.0 V8 Hybrid Speed 2dr Auto
- 4.0 V8 Hybrid Black Edition 2dr Auto
- 4.0 V8 Hybrid 2dr Auto[Tour+Blackline+Blackdesign]
- 6.0 W12 Speed 2dr Auto [Blackline Spec]
- 4.0 V8 Hybrid Speed 2dr Auto [Blackline Spec]
- 4.0 V8 Mulliner Edition 2dr Auto [Tour Spec]
- 6.0 W12 Speed 2dr Auto [Tour Spec]
- 4.0 V8 Hybrid Black Edition 2dr Auto [Tour Spec]
- 6.0 W12 Speed 2dr Auto [Tour+Blackline]
- 4.0 V8 Hybrid Speed 2dr Auto [Tour+Blackline]
- 6.0 W12 Speed Edition 12 2dr Auto
- 6.0 W12 Speed Edition 12 2dr Auto [Tour Spec]
- 6.0 W12 Speed 2dr Auto [Elegance Spec]
- 6.0 W12 Speed 2dr Auto [Dynamic Spec]
- 4.0 V8 Hybrid Speed 2dr Auto [Tour Spec]
- 4.0 V8 Hybrid Speed First Edition 2dr Auto
- 4.0 V8 Hybrid Mulliner 2dr Auto [Blackline Spec]
- 4.0 V8 Supersports 2dr Auto
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 5950 |
| Trim | First Edition |
| Price | £194,555 |
| Engine Power - BHP | 635 |
| Acceleration | 3.7 |
| Top Speed | 207 mph |
| Length | 4850 mm |
| Width | 1966 mm |
| Height | 1405 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 358 l |
| Minimum Kerbweight | 2244 kg |
Driver Convenience
- Bentley rotating display
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Battery charger
- Bentley Dynamic ride
Exterior Features
- First edition exterior badge
- First edition fascia badge
- Jewel fuel and oil filler caps
- LED welcome lamps by mulliner
- Welcome lighting
Interior Features
- Deep pile front overmats
- Diamond quilted hide to seat facings and doors and rear quarter panels
- Embroidered Bentley emblem in headrests
- First edition embroidered emblems
- Front seat comfort specification
- Indented hide headlining
- Rear headrests
- Sports pedals
Packs
- City specification pack - GT
- Mood Lighting Specification pack - GT
- Touring specification pack with head up display - GT
Passive Safety
- ABS
- Traction control
Security
- Bentley GPS advanced tracking system
- Immobiliser
Trim
- Diamond quilted seats, doors and rear quarter Insert
- Embroidered emblems to all head restraints
Wheels
- 22" Five open spoke alloy wheel - Black with polished edge
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 5950 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | W12 |
| Cylinders | 12 |
| Cylinders - Bore (mm) | 84 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 89.5 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
General
| Generation Mark | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 3.7 |
| Engine Power - BHP | 635 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 900 |
| Engine Torque - RPM | 1350 |
| Top Speed | 207 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | FIVE OPEN SPOKE |
| Wheel Type | 22" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1405 mm |
| Length | 4850 mm |
| Wheelbase | 2851 mm |
| Width | 1966 mm |
| Width (including mirrors) | 2187 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Vehicle Weight | 2725 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 358 l |
| Max. Loading Weight | 481 kg |
| Minimum Kerbweight | 2244 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.73 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
