Bentley Flying Spur Saloon 4.0 V8 Mulliner Driving Spec 4dr Auto [Tour Spec]
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3996 |
| Trim | Mulliner [Tour spec] |
| Price | £178,760 |
| Engine Power - BHP | 550 |
| Acceleration | 4.1 |
| Top Speed | 198 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 22.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 288 |
| Length | 5316 mm |
| Width | 1988 mm |
| Height | 1483 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 420 l |
| Minimum Kerbweight | 2330 kg |
Driver Convenience
- Adaptive cruise control
- Apple car play
- Bentley safeguard plus
- Blind spot assist
- Bluetooth telephone connectivity
- Car computer
- City assist
- Continuous damping control
- Engine start/stop button
- Front/rear park distance control
- Hands free boot opening
- Head up Display
- Infotainment system/satellite navigation
- Lane assist
- Night vision
- Power latching to all doors for easy entry
- Rear cross traffic alert
- Speed sensitive power steering
- Telephone voice dialling
- Top view camera
- Traffic assist
Engine/Drivetrain/Suspension
- Anti roll bar front and rear
- Battery charger
Entertainment
- Wi-Fi hot spot
Exterior Features
- Acoustic glass
- Adaptive brake lights
- Auto dimming door mirrors
- Bentley 'jewel' fuel filler cap
- Body colour door mirrors
- Elec/heat/adj/fold door mirror+memory
- Electric front windows
- Front fog lights
- LED daytime running lights
- Rain sensor windscreen wipers
- Rear diffuser
- Rear electric windows
Interior Features
- 14 way Elec adj front seats/memory/lumbar control
- Air Ioniser
- Door lights
- Easy entry/electrically adj steering column+memory
- Electric rear window sunblinds
- Embroidered Bentley emblems
- Footwell illumination
- Front head restraints
- Full hide trim upholstery
- Hide headlining
- Illuminated centre console storage
- Isofix attachments on outer rear seats
- Multi-zone automatic climate control - two zone
- Rear centre armrest with 2 cupholders + storage
- Rear headrests
- Sports pedals
Packs
- City specification pack - Flying Spur
- Colour specification pack - Flying Spur V8
- Comfort specification pack - Flying spur
Passive Safety
- 3 point inertia reel seatbelts on outer rear seats
- ABS/EBD
- Driver/front passenger airbag
- Drivers knee airbag
- Electronic park brake with move-off assist
- Electronic tyre pressure monitoring
- ESP
- Exit warning
- Front and rear curtain airbags
- Front and rear thorax airbag system
- Front passenger airbag deactivation
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Motor Slip Regulation (MSR) - Engine Drag Torque Control
- Traction control
Security
- Anti-theft wheel bolts
- Bentley GPS advanced tracking system
- Immobiliser
- Keyless entry
- Keyless ignition
- Preparation for vehicle tracking
- Remote central locking
- Ultrasonic alarm
Trim
- Diamond quilted seats, doors and rear quarter Insert
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 288 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 254 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 246 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 455 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 302 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3996 |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders - Bore (mm) | 86 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 86 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 22.2 |
| WLTP - MPG - Extra High | 25.2 |
| WLTP - MPG - High | 26.2 |
| WLTP - MPG - Low | 14.1 |
| WLTP - MPG - Medium | 21.2 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.1 |
| Engine Power - BHP | 550 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 770 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 198 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 275/35 R22 |
| Tyre Size Rear | 315/30 R22 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 OPEN SPOKE |
| Wheel Type | 22" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1483 mm |
| Length | 5316 mm |
| Wheelbase | 3194 mm |
| Width | 1988 mm |
| Width (including mirrors) | 2220 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Vehicle Weight | 2980 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 420 l |
| Max. Loading Weight | 650 kg |
| Minimum Kerbweight | 2330 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.05 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029

Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029
Ford’s fightback in Europe is coming, and it could see Fiesta and Focus return
News
18 May 2026
New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind

New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind
The Renault Twingo rival will use a bespoke EV architecture that’s being jointly developed by Kia and Hyundai
News
20 May 2026
