Bentley Flying Spur Saloon 6.0 W12 4dr Auto [4 Seat]
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 5950 |
| Trim | [4 Seat] |
| Price | £188,125 |
| Engine Power - BHP | 635 |
| Acceleration | 3.8 |
| Top Speed | 207 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 18.8 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 340 |
| Length | 5316 mm |
| Width | 1978 mm |
| Height | 1483 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 420 l |
| Minimum Kerbweight | 2437 kg |
Driver Convenience
- Apple car play
- Bentley safeguard plus
- Blind spot assist
- Bluetooth telephone connectivity
- Car computer
- City assist
- Continuous damping control
- Emergency services call system
- Engine start/stop button
- Front/rear park distance control
- Hands free boot opening
- Infotainment system/satellite navigation
- Park assist system
- Power latching to all doors for easy entry
- Rear cross traffic alert
- Speed sensitive power steering
- Telephone voice dialling
- Top view camera
Engine/Drivetrain/Suspension
- Anti roll bar front and rear
- Battery charger
- Dynamic ride with electronic All wheel steer
Entertainment
- 12.3" colour touch-screen display
- Wi-Fi hot spot
Exterior Features
- 3rd brake light
- Acoustic glass
- Adaptive brake lights
- Auto dimming door mirrors
- Automatic headlamps
- Body colour door mirrors
- Elec/heat/adj/fold door mirror+memory
- Electric front windows
- Front fog lights
- Full LED Matrix headlamps with high-beam assist
- LED daytime running lights
- Rain sensor windscreen wipers
- Rear boot
- Rear diffuser
- Rear electric windows
- Rear LED tail-lighting/ high level stop lamp
- Rear side wing doors
- Tunnel detection for auto light control
Interior Features
- 14 way Elec adj front seats/memory/lumbar control
- 4 seats
- Air Ioniser
- Door lights
- Easy entry/electrically adj steering column+memory
- Electric rear window sunblinds
- Footwell illumination
- Front head restraints
- Full hide trim upholstery
- Full length centre console
- Illuminated centre console storage
- Isofix attachments on outer rear seats
- Multi-zone automatic climate control - two zone
- Rear centre armrest with 2 cupholders + storage
- Rear headrests
Packs
- City specification pack - Flying Spur
- Colour specification pack - Flying Spur W12
- Comfort specification pack - Flying spur
Passive Safety
- 2 rear seatbelts
- ABS/EBD
- Child safety lock
- Driver/front passenger airbag
- Drivers knee airbag
- Electronic park brake with move-off assist
- Electronic tyre pressure monitoring
- ESP
- Exit warning
- Front and rear curtain airbags
- Front and rear thorax airbag system
- Front passenger airbag deactivation
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Motor Slip Regulation (MSR) - Engine Drag Torque Control
- Pedestrian warning
- Traction control
Security
- Anti-theft wheel bolts
- Bentley GPS advanced tracking system
- Immobiliser
- Keyless entry
- Keyless ignition
- Preparation for vehicle tracking
- Remote central locking
- Ultrasonic alarm
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 340 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 280 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 286 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 589 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 364 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 5950 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | W12 |
| Cylinders | 12 |
| Cylinders - Bore (mm) | 84 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 89.47 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 18.8 |
| WLTP - MPG - Extra High | 23 |
| WLTP - MPG - High | 22.4 |
| WLTP - MPG - Low | 10.9 |
| WLTP - MPG - Medium | 17.7 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50E |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.8 |
| Engine Power - BHP | 635 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 900 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 207 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/40 R21 |
| Tyre Size Rear | 305/35 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 TWIN SPOKE |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1483 mm |
| Length | 5316 mm |
| Wheelbase | 3194 mm |
| Width | 1978 mm |
| Width (including mirrors) | 2220 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Vehicle Weight | 3000 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 420 l |
| Max. Loading Weight | 563 kg |
| Minimum Kerbweight | 2437 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.05 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BYD Ti7 is China’s answer to the Land Rover Defender, and it’s coming to the UK

New BYD Ti7 is China’s answer to the Land Rover Defender, and it’s coming to the UK
A new, high-end, high powered seven-seat SUV is coming from the Chinese brand, with punchy pricing
News
19 May 2026
New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind

New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind
The Renault Twingo rival will use a bespoke EV architecture that’s being jointly developed by Kia and Hyundai
News
20 May 2026
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Prices have dropped for the best-selling Renault 5, and it’s our Deal of the Day for 20 May.
News
20 May 2026
