Citroen C3 Hatchback 1.2 PureTech 110 Flair Plus 5dr
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1199 |
| Trim | Flair Plus |
| Price | £20,055 |
| Engine Power - BHP | 109 |
| Acceleration | 10.5 |
| Top Speed | 123 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 126 |
| Length | 3996 mm |
| Width | 1749 mm |
| Height | 1474 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 300 l |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
Driver Convenience
- Coffee Break Alert
- Cruise control + speed limiter
- Exterior temperature display
- Multi function trip computer
- Rear parking sensors
- Reversing camera
- Satin chrome surround instrument cluster with white LCD and analogue gauges
- Variable assistance power steering
Entertainment
- USB connection
Exterior Features
- 3D rear light signature
- Automatic activation of hazard warning lights
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Chrome decoration on front face, under chevrons and around daytime running lights
- Citroen illuminated signature in LED headlights and LED daytime running lights
- Dark tinted tailgate and rear side windows
- Electric folding and heated door mirrors
- Electric front windows with one touch/anti-pinch
- Electric rear windows with one touch/anti-pinch
- Fog lights integrated into front bumper
- Gloss black finish B pillar
- LED Headlights
- Rear windscreen wiper with intermittent mode linked to vehicle speed and automatic activation when reverse gear selected
- Roof colour rear view mirror caps
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding rear seat
- 12V socket
- Automatic air conditioning
- Driver and passenger's sun visor with courtesy mirror
- Driver's central armrest
- Driver's seat height adjustment
- Fixing boot light
- Front lighting panel with map reading lights
- Front seats adjustable with forward back slide and adjustable backrest
- Height adjustable front head restraints
- Height/reach adjust steering wheel
- ISOFIX mounting on outer rear seats with top tether and labels indicating fixing points
- Leather trimmed gear lever with leather effect gaiter and overstitching
- Map pockets in back of driver and front passenger seats
- Parcel shelf
- Seatbelt unfastened on the move audible and visual alert for front and rear seats
- Storage space under touchscreen with rubber mat
- Three rear seats with head restraints
- Upholstered armrest in front and rear doors
Packs
- Flair technology pack - C3
- Safety pack 1 - C3
- Visibility pack with automatic lights - C3
Passive Safety
- ABS, REF, AFU
- Driver and front passenger seatbelts with pyrotechnic pretensioners and force limiters
- Driver's airbag
- Electric child locks
- ESP with anti skid system
- Front passenger airbag deactivation
- Front side airbags + front/rear curtain airbags
- Hill start assist
- Manual parking brake with leather handle and chrome finish button
- Mono-tone horn
- Three rear three point seatbelts with outer seats have pretensioners and force limiters
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft alarm
- Automatic door and boot locking when moving off with automatic unlocking in case of impact
- Central locking with locked indicator and interior one touch lock button
- Immobiliser
- Remote control central locking with two plip keys
Wheels
- 17" Vector diamond cut alloy wheels
- Space saver spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.353 |
| HC | 0.025 |
| Noise Level dB(A) | 66 |
| NOx | 0.024 |
| Particles | 0.0003 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 126 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 133 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 120 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 143 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 126 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 115 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 105 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 155 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 144 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 126 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 116 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1199 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 75 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 48.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 53.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 44.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 50.9 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 55.3 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 60.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 41.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 44.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 50.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 54.9 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 16E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 16000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.5 |
| Engine Power - BHP | 109 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 205 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 123 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 205/50 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/50 R17 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Style | VECTOR |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1474 mm |
| Length | 3996 mm |
| Wheelbase | 2539 mm |
| Width | 1749 mm |
| Width (including mirrors) | 2007 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Gross Vehicle Weight | 1570 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 992 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 300 l |
| Max. Loading Weight | 480 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 600 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.9 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
