Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Essential |
| Price | £13,445 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 14.4 |
| Top Speed | 106 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 43.5 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 146 |
| Length | 4341 mm |
| Width | 1804 mm |
| Height | 1633 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 445 l |
| Minimum Kerbweight | 1252 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth connectivity
- Eco mode
- Electric power assisted steering
- On board computer, odometer, trip computer, average fuel consumption, average speed, service indicator, outside temperature gauge
- Rev counter
- Speed limiter
- Stop/start system
Entertainment
- 4x 20W FM/AM/DAB tuner with steering column mounted fingertip controls
- Aux-in socket
- USB connection for MP3 players
Exterior Features
- 3 speed windscreen wipers
- Black door handles
- Black door mirrors
- Black longitudinal roof bars
- Black number plate surround
- Black side sills
- Black/satin chrome tailgate trim with Duster inscription in black background and lettering
- Body coloured front and rear upper section bumpers
- Chrome front grille
- Daytime running lights
- Double optic headlights
- Dusk sensor
- Electric front windows
- Front and rear black lower section bumpers
- Heated rear window
- High level third rear brake light
- LED automatically switched on - In main headlights
- Manual rear windows
- Manually adjustable door mirrors
- Rear wash/wipe
- Tinted windows
Interior Features
- 3 rear height adjustable headrests
- 4 speed heating and ventilation with air recirculation
- 60/40 split folding rear seat
- Bainite cloth upholstery
- Boot light
- Gear shift indicator
- Height adjustable driver seat
- Height adjustable front headrests
- Height adjustable steering wheel
- Isofix points for child seats in both outer rear seats
- Manual air conditioning
- Matt black front door handles
- Matt black rear door handles
- Rear passenger reading light
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS and Emergency brake assist
- ASR traction control with Electronic stability control
- Child locks on rear doors
- Door open visual and audible warning
- Driver airbag
- Driver and passenger seatbelt not fastened - visual and audible warning
- Front passenger airbag
- Front passenger airbag deactivation
- Front seatbelt pretensioners
- Front side airbags
- Height adjustable front seatbelts
- Tyre pressure monitor
Security
- Remote central locking
- Thatcham approved engine immobiliser
Trim
- Dark carbon central console surround
- Matt black central console fascia
- Satin chrome air vent surround
- Satin chrome instrument dial surrounds
Wheels
- 16" Fidji steel wheels
- Tyre inflation kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 146 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72.2 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 81.34 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 43.5 |
| WLTP - MPG - Extra High | 40.4 |
| WLTP - MPG - High | 50.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 46.3 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 47.1 |
| WLTP - MPG - Medium | 48.7 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 11E |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 14.4 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 170 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 106 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 217/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 217/65 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1633 mm |
| Height (including roof rails) | 1693 mm |
| Length | 4341 mm |
| Wheelbase | 2674 mm |
| Width | 1804 mm |
| Width (including mirrors) | 2052 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1755 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1623 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 445 l |
| Max. Loading Weight | 503 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1300 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 660 |
| Minimum Kerbweight | 1252 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.72 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
