Skip advert
Advertisement
- 1.0 SCe Access 5dr
- 1.0 SCe Essential 5dr
- 1.0 TCe Essential 5dr
- 1.0 TCe Bi-Fuel Essential 5dr
- 1.0 Tce Bi-Fuel Essential 5dr
- 1.0 Tce Essential 5dr
- 1.0 Tce Essential 5dr
- 1.0 SCe Comfort 5dr
- 1.0 TCe Comfort 5dr
- 1.0 TCe Bi-Fuel Comfort 5dr
- 1.0 TCe Comfort 5dr CVT
- 1.0 Tce Bi-Fuel Expression 5dr
- 1.0 Tce Expression 5dr
- 1.0 Tce Expression 5dr CVT
- 1.0 Tce Expression 5dr
- 1.0 Tce Journey 5dr
- 1.0 Tce Bi-Fuel Journey 5dr
- 1.0 Tce Journey 5dr
- 1.0 Tce Journey 5dr CVT
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Essential |
| Price | £10,435 |
| Engine Power - BHP | 91 |
| Acceleration | 11.7 |
| Top Speed | 111 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 120 |
| Length | 4088 mm |
| Width | 1848 mm |
| Height | 1499 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 328 l |
| Minimum Kerbweight | 1052 kg |
Driver Convenience
- 3.5" TFT instrument panel with on-board computer
- Cruise control with speed limiter
- eCall emergency call system
- Eco mode
- Electric power assisted steering
- Rev counter
- Stop/start system
Entertainment
- Media Control - DAB Radio with display on instrument panel, Bluetooth, 2 Speakers
- USB connection for data transfer and charging
- USB socket
Exterior Features
- 3 speed windscreen wipers
- Auto lighting
- Black door handles
- Black door mirrors
- Black radiator grille
- Body coloured bumpers
- Front electric windows
- Heated rear window
- High level third brake light
- LED automatic daytime running lights
- LED Y-shape Dacia signature lighting
- Manually adjustable door mirrors
- Rain sensor
- Rear manual windows
- Rear side wing doors
- Rear wash/wipe
- Tinted windows
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding rear seats
- 12 volt front socket
- 3 height adjustable rear headrests
- 3 seat rear bench
- Black interior door handles
- Fabric upholstery
- Fixed smartphone holder on dashboard
- Front armrest
- Gear shift indicator
- Height adjustable driver seat
- Height adjustable front headrests
- Height/depth adjustable steering wheel
- Isofix points for child seats in both outer rear seats
- Manual air conditioning
- Satin chrome air vents
- Single front passenger seat
- Steering wheel controls
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS and Emergency brake assist
- Automatic emergency braking system
- Child locks on rear doors
- Door open warning
- Driver airbag
- ESC (Electronic Stability Control)
- ESP (Electronic Stability Program) + Hill Start Assist
- Front curtain airbags
- Front seatbelt pretensioners
- Front side airbags
- Height adjustable front seatbelts
- Passenger airbag
- Seatbelt reminder for driver and front passenger
- Tyre pressure monitor
Security
- Automatic central locking
- Immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- 15" Steel wheels with full wheel cap
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 120 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72.2 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 81.34 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 48.7 |
| WLTP - MPG - High | 62.8 |
| WLTP - MPG - Low | 43.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 57.7 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 10E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 70 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 72 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 2 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 41 |
| NCAP Safety Assist % | 42 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.7 |
| Engine Power - BHP | 91 |
| Engine Power - RPM | 4600 |
| Engine Torque - NM | 160 |
| Engine Torque - RPM | 2100 |
| Top Speed | 111 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/65 R15 |
| Tyre Size Rear | 185/65 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1499 mm |
| Length | 4088 mm |
| Wheelbase | 2604 mm |
| Width | 1848 mm |
| Width (including mirrors) | 2007 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1538 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1108 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 328 l |
| Max. Loading Weight | 486 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1100 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 560 |
| Minimum Kerbweight | 1052 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.5 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat

Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat
Experts call for end to culture of replace rather than repair amid concerns over second-hand cars
News
13 May 2026



