Skip advert
Advertisement
- 1.0 SCe Access 5dr
- 1.0 SCe Essential 5dr
- 1.0 TCe Essential 5dr
- 1.0 TCe Bi-Fuel Essential 5dr
- 1.0 Tce Bi-Fuel Essential 5dr
- 1.0 Tce Essential 5dr
- 1.0 Tce Essential 5dr
- 1.0 SCe Comfort 5dr
- 1.0 TCe Comfort 5dr
- 1.0 TCe Bi-Fuel Comfort 5dr
- 1.0 TCe Comfort 5dr CVT
- 1.0 Tce Bi-Fuel Expression 5dr
- 1.0 Tce Expression 5dr
- 1.0 Tce Expression 5dr CVT
- 1.0 Tce Expression 5dr
- 1.0 Tce Journey 5dr
- 1.0 Tce Bi-Fuel Journey 5dr
- 1.0 Tce Journey 5dr
- 1.0 Tce Journey 5dr CVT
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Expression |
| Price | £15,530 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 9.7 |
| Top Speed | 111 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 43 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 122 |
| Length | 4102 mm |
| Width | 1753 mm |
| Height | 1496 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 410 l |
| Minimum Kerbweight | 1059 kg |
Driver Convenience
- 3.5" TFT instrument panel with on-board computer
- Analogue instrumental panel for driver
- Cruise control with speed limiter
- Driver attention warning
- Drowsiness detection camera
- eCall emergency call system
- Eco mode
- Electric power assisted steering
- Emergency Stop Signal (ESS)
- Event data recoder
- Lane departure warning
- Lane keep assist
- My Safety button to manage driver assistance systems
- Rear parking sensors
- Rescue code
- Reversing camera
- Speed limiter with audibe warning
- Stop/start system
- Traffic sign recognition with speed alert/Intelligent speed assist (ISA)
- USB C Socket
- YouClip fixation points
Entertainment
- 10" Media display - DAB radio, smartphone mirroring, bluetooth, 4 speakers, 3 USB C ports in front and 1 USB C port in rear
- Pre-wiring for radio and speakers
- USB connection for data transfer and charging
Exterior Features
- 3 speed windscreen wipers
- Auto lighting
- Automatic wipers
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Brand light in T shape
- Dacia inscription on tailgate in white
- Drivers one touch electric windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Front and rear body coloured bumpers
- Front electric windows
- Front fog lights
- Heated rear window
- High level third brake light
- LED automatic daytime running lights
- LED signature lighting
- Pixelated front grille with Dacia logo
- Rear electric windows
- Rear side wing doors
- Rear wash/wipe
- Shark antenna
- Tinted windows
- White Dacia rear lettering
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding rear seats
- 12v rear plug
- 3 height adjustable rear headrests
- 3 seat rear bench
- Driver and passenger vanity mirror with cover
- Fabric covering on dashboard and front door armrests
- Fabric upholstery
- Fixed smartphone holder on dashboard
- Floor mats
- Gear shift indicator
- Height adjustable drivers seat with armrest
- Height adjustable front headrests
- Height/depth adjustable steering wheel
- Isofix points for child seats in both outer rear seats
- Manual air conditioning
- Mid high centre console
- Single front passenger seat
- Soft feel steering wheel
- Steel grey interior door handles
- Steering wheel controls
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side airbags
- ABS and Emergency brake assist
- Advanced emergency braking system
- Alcohol imoboliser predisposal
- Automatic emergency braking system
- Child locks on rear doors
- Door open visual and audible warning
- EBD - Electronic brakeforce distribution
- ESC (Electronic Stability Control)
- ESP (Electronic Stability Program) + Hill Start Assist
- Front seatbelt pretensioners
- Height adjustable front seatbelts
- Manual parking brake
- Seatbelt reminder for driver and front passenger
- Side impact protection
- Tyre pressure monitor
Security
- Automatic central locking
- Engine immobiliser
- Folding key
- Remote central locking
Trim
- Fog grey air vent surrounds
- White centre air vent sliders
Wheels
- 16" Flex wheels Atara
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 122 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72.2 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 81.36 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 43 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 19D |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 70 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 72 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 2 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 41 |
| NCAP Safety Assist % | 42 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.7 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 200 |
| Engine Torque - RPM | 2900 |
| Top Speed | 111 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | ATARA |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1496 mm |
| Length | 4102 mm |
| Wheelbase | 2604 mm |
| Width | 1753 mm |
| Width (including mirrors) | 1853 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1570 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1455 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 410 l |
| Max. Loading Weight | 511 kg |
| Max. Roof Load | 80 |
| Max. Towing Weight - Braked | 980 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 565 |
| Minimum Kerbweight | 1059 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Used Mazda 2 (Mk3, 2015 - 2025) review and buyer's guide

Used Mazda 2 (Mk3, 2015 - 2025) review and buyer's guide
Used car tests
25 Mar 2026
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026


