Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Red [16" Alloy] |
| Price | £20,450 |
| Engine Power - BHP | 70 |
| Acceleration | 13.8 |
| Top Speed | 104 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 106 |
| Length | 3571 mm |
| Width | 1627 mm |
| Height | 1488 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
| Minimum Kerbweight | 980 kg |
Driver Convenience
- 8 buttons on steering wheel
- Apple car play/Android Auto
- Cruise control
- Dualdrive PAS
- E-call
- External temperature gauge
- Rear parking sensor
- Speed limiter
- Stop/start system
- Trip computer
Entertainment
- 6 speakers
- 7" HD Touchscreen Radio, Bluetooth, USB and DAB
Exterior Features
- 3rd brake light
- Auto headlights
- Body colour bumpers
- Chrome plated exterior door handles
- Dusk and rain sensors
- Electric front windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Front fog lights
- Halogen headlamps
- Heat insulated glass
- LED daytime running lights
- Rear boot
- Red logo on B-Pillar
- Unique exterior red finished door mirror covers
- Unique exterior red finished front logo and moustache
- Unique exterior red finished wheel centre hubcaps
Interior Features
- 1 passenger grab handle
- 2 seat bench in second row
- 50/50 split folding rear seats with height adjustable rear headrests
- Air conditioning
- Auxilliary 12V power socket
- Fabric upholstery with red detailing
- Front headrests
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable steering wheel
- Isofix child seat preparation
- Red dashboard and specific floor mats by mopar with red logo
- RED kit inclues cabin air filter, antibacterial treatment on surfaces and sanitiser dispenser
- Single front passenger seat
- Techno leather steering wheel with audio controls
Passive Safety
- 7 airbags - Driver, passenger, side, window and drivers knee airbags
- ABS/EBD
- ESC + ASR/MSR + HBA + Hill holder
- Manual passenger airbag deactivation function
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Automatic door locking
- Immobiliser
- Locking fuel filler cap
- Remote central locking
Wheels
- 16" alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 106 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 118 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 106 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 70 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 86.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 6 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 54.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 61.4 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 12D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.8 |
| Engine Power - BHP | 70 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 92 |
| Engine Torque - RPM | 3500 |
| Top Speed | 104 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/45 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/45 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1488 mm |
| Length | 3571 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1627 mm |
| Width (including mirrors) | 1893 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| Minimum Kerbweight | 980 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
