Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1332 |
| Trim | Lounge |
| Price | £23,110 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 9.1 |
| Top Speed | 124 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 42.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 153 |
| Length | 4264 mm |
| Width | 1796 mm |
| Height | 1595 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 350 l |
| Minimum Kerbweight | 1320 kg |
Driver Convenience
- Apple car play/Android Auto
- E-call
- Front parking sensor
- Lane assist with intelligent speed assist and traffic sign recognition
- Power assist steering
- Rear parking sensor
- Stop/start system
Engine/Drivetrain/Suspension
- Active roll mitigation
Exterior Features
- 3rd brake light
- Automatic headlights
- Black bumpers and side skirting
- Body colour electric adjustable door mirrors
- Chrome inserts to door handles and tailgate handle
- Electric front and rear windows
- Halogen headlamps
- Heated rear windows with wash wipe
- LED daytime running light and rear braking light
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear spoiler
- Rear wiper
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding rear seat
- Auxilliary 12V power socket
- Cooled glovebox
- Front armrest with storage compartment
- Front head restraints
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable steering wheel
- Parcel shelf
- Rear head restraints
- Seat back pockets
- Second row usb ports
- Single front passenger seat
- Techno leather steering wheel with audio controls
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- 6 airbags - Front, side and window
- Child locks on rear doors
- Electronic parking brake
- ESC including ASR, MSR, Hill Holder, ABS, EBD, ERM,DST, BAS
- Height adjustable seatbelts
- Manual passenger airbag deactivation function
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Deadlocks
- Immobiliser
- Remote central locking
Trim
- Body colour dashboard
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 153 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 158 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 153 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1332 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 70 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 86.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 42.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 40.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 42.2 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 38.2 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 40.4 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 47.9 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 49.6 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 31.7 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 32.5 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 42.8 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 44.1 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 16E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.1 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 270 |
| Engine Torque - RPM | 1850 |
| Top Speed | 124 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1595 mm |
| Height (including roof rails) | 1603 mm |
| Length | 4264 mm |
| Wheelbase | 2570 mm |
| Width | 1796 mm |
| Width (including mirrors) | 2025 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 48 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1000 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 350 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 1200 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 600 |
| Minimum Kerbweight | 1320 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.05 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car

New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car
A new top-spec variant of the Omoda 7 has a few functions we’ve not seen before
News
13 May 2026
