Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1248 |
| Trim | Not Available |
| Price | £21,925 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Top Speed | 104 mph |
| Length | 3957 mm |
| Width | 1716 mm |
| Height | 1721 mm |
| Minimum Kerbweight | 1540 kg |
Driver Convenience
- Locking fuel cap
- Power steering
Exterior Features
- Adjustable headlights
- Athermic windows
- Electric mirrors
- Electric windows
- Front bumper and grille with painted ultrashine silver
- Glazed tailgate
- Heated rear window + rear window wiper
- Longitudinal roof bars
- Nearside sliding door
- Side protection
- Vented glazed kit windows in side panels and side load doors
Interior Features
- 12v front plug in socket
- Cabin area floor covering
- Cloth upholstery
- Driver's seat armrest
- Driver's seat lumbar support
- Glove compartment
- Height adjustable driver seat
- Height adjustable steering wheel
- Load area floor covering
- Rear parcel shelf
Packs
- Eco Pack - Fiorino
Passive Safety
- Driver's airbag
- Passenger airbag
Security
- Deadlocks
- Immobiliser
- Remote controlled central locking
Technical
- ABS
- Electronic Stability Control (ESC)
- Engine undertray protection
- Heightened suspension
- Particulate filter (DPF)
- Stop/start function
- Traction+
Wheels
- Normal size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 136 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 69.6 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1248 |
| Compression Ratio | 17.6:1 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 5 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 82 |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 5.2 |
General
| Alternator Amps | 75 |
| Badge Engine CC | 1.3 |
| Badge Power | 95 |
| Battery AH | 50 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | MCPHERSON STRUT |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR DRUMS |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | TORSION BEAM |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | CITY |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 120000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| VAT qualifying vehicle - Seek advice from HMRC | No |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 95 |
| Engine Power RPM | 4000 |
| Engine Torque NM | 200 |
| Engine Torque RPM | 1500 |
| Top Speed | 104 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/65 R15 |
| Tyre Size Rear | 185/65 R15 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1721 mm |
| Length | 3957 mm |
| Load Deck Height | 527 |
| Load Height | 1205 |
| Load Length | 1523 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1046 |
| Load Width | 1473 |
| Lower Rear Door Width | 1140 |
| Rear Door Height | 1060 |
| Rear Overhang | 591 |
| Side Load Door Height | 1041 |
| Side Load Door Width | 644 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.95 m |
| Turning Circle - Wall to Wall | 10.45 |
| Upper Rear Door Width | 1056 |
| Wheelbase | 2513 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1716 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Gross Vehicle Weight | 1820 kg |
| Minimum Kerbweight | 1540 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Payload | 280 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
