Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1248 |
| Trim | Not Available |
| Price | £20,017 |
| Engine Power - BHP | 80 |
| Top Speed | 100 mph |
| Length | 3957 mm |
| Width | 1716 mm |
| Height | 1721 mm |
| Minimum Kerbweight | 1520 kg |
Driver Convenience
- Locking fuel cap
- Power steering
Exterior Features
- Adjustable headlights
- Athermic windows
- Electric windows
- Nearside sliding door
- Offside sliding side door
- Panel sliding side and rear doors
Interior Features
- 12v front plug in socket
- 2nd row seats
- Cabin area floor covering
- Cloth upholstery
- Driver's seat armrest
- Driver's seat lumbar support
- Glove compartment
- Height adjustable driver seat
- Height adjustable steering wheel
- Load area floor covering
Packs
- Eco Pack - Fiorino
Passive Safety
- Driver's airbag
- Passenger airbag
Security
- Deadlocks
- Immobiliser
- Remote controlled central locking
Technical
- ABS
- Electronic Stability Control (ESC)
- Larger payload
- Particulate filter (DPF)
- Stop/start function
Wheels
- Normal size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 131 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1248 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 5 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 5 |
General
| Alternator Amps | 75 |
| Badge Engine CC | 1.3 |
| Badge Power | 80 |
| Battery AH | 50 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | MCPHERSON STRUT |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR DRUMS |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | TORSION BEAM |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | CITY |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 120000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| VAT qualifying vehicle - Seek advice from HMRC | No |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 80 |
| Engine Power RPM | 4000 |
| Engine Torque NM | 200 |
| Engine Torque RPM | 1500 |
| Top Speed | 100 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/65 R15 |
| Tyre Size Rear | 185/65 R15 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1721 mm |
| Length | 3957 mm |
| Load Deck Height | 527 |
| Load Height | 1205 |
| Load Length | 1523 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1046 |
| Load Width | 1473 |
| Lower Rear Door Width | 1140 |
| Rear Door Height | 1060 |
| Rear Overhang | 591 |
| Side Load Door Height | 1041 |
| Side Load Door Width | 644 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.95 m |
| Turning Circle - Wall to Wall | 10.45 |
| Upper Rear Door Width | 1056 |
| Wheelbase | 2513 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1716 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Gross Vehicle Weight | 1800 kg |
| Minimum Kerbweight | 1520 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Payload | 280 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026
