In-depth reviews
Ford Fiesta Hatchback 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend Nav 5dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 1.1 Trend 3dr
- 1.0 EcoBoost Trend 3dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend 3dr
- 1.1 Trend 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend 5dr
- 1.0 EcoBoost Trend 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend 3dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend 5dr Auto
- 1.1 Trend Navigation 3dr
- 1.0 EcoBoost Trend Navigation 3dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend Navigation 3dr
- 1.1 Trend Navigation 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend Navigation 5dr
- 1.0 EcoBoost Trend Navigation 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend Nav 3dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend Nav 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost ST-Line 3dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 ST-Line 3dr
- 1.0 EcoBoost ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line 3dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 ST-Line 3dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 ST-Line 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Titanium 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Titanium Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 Titanium Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 155 Titanium Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 Titanium Vignal 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost ST-Line Vignale 3dr
- 1.0 EcoBoost ST-Line Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 ST-Line Vignale 3dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line Vignale 3dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 ST-Line Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 ST-Line Vignale 3dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 ST-Line Vignale 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Active 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 Active 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Active 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Active 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Titanium X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 Titanium X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 Titanium X 5dr Auto
- 1.5 EcoBoost ST-2 3dr
- 1.5 EcoBoost ST-2 5dr
- 1.0 EcoBoost Active Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Active Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 Active Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 Active Vignale 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Active X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Active X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 Active X 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost ST-Line X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 ST-Line X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 ST-Line X 5dr Auto
- 1.5 EcoBoost ST-2 [Performance Pack] 3dr
- 1.5 EcoBoost ST-2 [Performance Pack] 5dr
- 1.5 EcoBoost ST-3 3dr
- 1.5 EcoBoost ST-3 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Trend Navigation |
| Price | £21,205 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Acceleration | 9.6 |
| Top Speed | 124 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 119 |
| Minimum Kerbweight | 1217 kg |
Driver Convenience
- 4.2" TFT Ice blue illumination analogue cluster
- Cruise control with adjustable speed limiter
- Electric power steering
- Ford easy fuel
- Ford SYNC with 8" touchscreen, DAB radio, emergency assistance, apple carplay and android Auto, 2 x USB, 6 speakers
- Selectable drive modes (Normal, Sport, Track)
- Trip computer
- Wireless charging
Engine/Drivetrain/Suspension
- Standard suspension
Exterior Features
- Body colour bumpers
- Body coloured electrically operated with side indicators
- Electric front windows/one touch facility
- High gloss chrome grille surround
- LED headlights with LED daytime running light and integrated fog light
- Quickclear heated windscreen
Interior Features
- Adjustable head restraints
- Cloth upholstery with metal grey stitching
- Front floor mats in velour
- Manual 2 way passenger seat adjust
- Manual 4-way driver seat adjust
- Manual air conditioning
Packs
- NCAP Pack - Fiesta
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all rear seats
- Electronic stability control with hill start assist
- Tyre pressure monitoring system
Security
- MyKey system
- Thatcham alarm with power door dead locks
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Euro Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 119 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 127 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 101 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 151 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 112 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 50.4 |
| WLTP - MPG - High | 62.8 |
| WLTP - MPG - Low | 42.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 56.5 |
General
| Generation Mark | 7 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.6 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Engine Torque - NM | 180 |
| Top Speed | 124 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1685 kg |
| Minimum Kerbweight | 1217 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car

New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car
The new Renault Twingo EV is clever, good-looking and a delight to drive
Road tests
31 Mar 2026


