Skip advert
Advertisement
- 1.1 Trend 3dr
- 1.0 EcoBoost Trend 3dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend 3dr
- 1.1 Trend 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend 5dr
- 1.0 EcoBoost Trend 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend 3dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend 5dr Auto
- 1.1 Trend Navigation 3dr
- 1.0 EcoBoost Trend Navigation 3dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend Navigation 3dr
- 1.1 Trend Navigation 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend Navigation 5dr
- 1.0 EcoBoost Trend Navigation 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend Nav 3dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Trend Nav 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost ST-Line 3dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 ST-Line 3dr
- 1.0 EcoBoost ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line 3dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 ST-Line 3dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 ST-Line 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Titanium 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Titanium Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 Titanium Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 155 Titanium Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 Titanium Vignal 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost ST-Line Vignale 3dr
- 1.0 EcoBoost ST-Line Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 ST-Line Vignale 3dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line Vignale 3dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 ST-Line Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 ST-Line Vignale 3dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 ST-Line Vignale 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Active 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 Active 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Active 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Active 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Titanium X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 Titanium X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 Titanium X 5dr Auto
- 1.5 EcoBoost ST-2 3dr
- 1.5 EcoBoost ST-2 5dr
- 1.0 EcoBoost Active Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Active Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 Active Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 Active Vignale 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Active X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 Active X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 Active X 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost ST-Line X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 125 ST-Line X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hbd mHEV 125 ST-Line X 5dr Auto
- 1.5 EcoBoost ST-2 [Performance Pack] 3dr
- 1.5 EcoBoost ST-2 [Performance Pack] 5dr
- 1.5 EcoBoost ST-3 3dr
- 1.5 EcoBoost ST-3 5dr
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | ST-Line Vignale |
| Price | £22,300 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 10.8 |
| Top Speed | 112 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 128 |
| Minimum Kerbweight | 1164 kg |
Driver Convenience
- 12.3" Full digital cluster
- Driver alert system
- Electric power steering
- Ford easy fuel
- Ford SYNC 3 Nav with DAB radio, 8" touch screen, voice control, emergency assist, Apple CarPlay/Android auto, 2x USB, 6 speaker, Ford pass connect
- Rear parking distance sensors
- Rear view camera
- Selectable drive modes (Normal, Sport, Track)
- Speed sign recognition
- Trip computer
- Wrong way alert
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sports suspension
Exterior Features
- Auto high beam
- Body colour bumpers
- Body colour large rear spoiler
- Body coloured electrically operated with side indicators
- Electric front windows/one touch facility
- Front unique ST scuff plates
- LED Night signature to rear lights
- LED third brake light
- Quickclear heated windscreen
- Rain sensing wipers and auto dimming rear view mirror
- Rear privacy glass
- Rear wiper
- Unique ST-Line upper grille & full bodystyling kit with ST-Line wing badges
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way manually adjustable passenger seat
- Adjustable head restraints
- Black headlining
- Centre console with opening armrest, 2x cupholders, 12v and USB
- Drivers and Passenger lumbar support
- EATC - Electronic Auto Temperature control
- Front floor mats in velour
- Leather gaiter
- LED ambient lighting
- Manual 4-way driver seat adjust
- Sensico partial premium leather upholstery with red stitching
- Sensico wrapped steering wheel
- Single front passenger seat
Packs
- NCAP Pack - Fiesta
- Winter pack [GTBAB]- Fiesta
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all rear seats
- Electronic stability control with hill start assist
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Ford keyfree system with Keyless entry and keyless start
- MyKey system
- Remote central locking
- Thatcham alarm with power door dead locks
Wheels
- 18" 5x2 spoke alloys with pearl grey machined finish
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 128 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 129 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 121 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 109 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 163 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 119 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 52.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 53.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 47.1 |
| WLTP - MPG - High | 58.9 |
| WLTP - MPG - Low | 39.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 53.3 |
General
| Generation Mark | 7 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 13E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.8 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Torque - NM | 170 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 205/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5x2 SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1685 kg |
| Minimum Kerbweight | 1164 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
New Peugeot E-408 review: updates fail to hide its age

New Peugeot E-408 review: updates fail to hide its age
Road tests
5 May 2026
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026


