Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1499 |
| Trim | Titanium X Edition |
| Price | £25,365 |
| Engine Power - BHP | 120 |
| Acceleration | 10 |
| Top Speed | 122 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 67.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 112 |
| Length | 4378 mm |
| Width | 1825 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 273 l |
| Minimum Kerbweight | 1363 kg |
Driver Convenience
- 12.3" Digital instrument cluster
- Bluetooth system
- Digital clock
- E-call
- Easy fuel capless refuelling system
- Eco mode
- Ford SYNC 3 navigation with 8" TFT touchscreen, DAB radio and app link Android auto/Apple carplay
- Intelligent speed assist
- Lane keeping system - lane keeping alert and lane keeping aid
- PAS
- Selectable drive mode
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Diesel particulate filter
Entertainment
- 2 USB ports
- Aux input
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Auto headlamps (on/off)
- Automatic rain sensing wipers
- Body coloured bumpers
- Body coloured door handles
- Body coloured electrically operated and heated door mirrors with side indicators
- Electrically operated front and rear windows with one touch opening and closing
- Front fog lamps with cornering function
- Front variable intermittent wipers with electric wash
- Heated rear window
- LED daytime running lamp
- Power folding door mirrors with puddle lights
- Quickclear heated windscreen
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Tailgate wash/wipe
- Third brake light
- Unique door and instrument panel inserts
- Upper grille with chrome surround and horizontal bars
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 spoke Sensico trimmed steering wheel with integrated audio controls
- 6 way power adjustable driver seat
- Ambient lighting
- Driver's lumbar support
- Dual zone electronic air temperature control
- Front and rear floor mats with metal grey stitching
- Front passenger seat manual height and lumbar adjust
- Heated driver and front passenger seats
- Heating for Sensico steering wheel
- Height adjustable front headrests
- Isofix child seat preparation
- Leather gear knob
- Reach + rake adjustable steering column
- Rear centre headrest
- Sensico premium upholstery
- Single front passenger seat
- Soft console knee pads
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Auto hold function
- Driver airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front and rear seatbelt reminder
- Front inertia reel height adjustable seatbelts with pre-tensioners
- Front passenger airbag
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
- Post collision braking
- Pre collision assist with autonomous emergency braking and pedestrian/cyclist detection
- Remote/power child rear door locks
- Side curtain airbags
- Three rear inertia reel lap/diagonal seatbelts
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Ford keyfree system with Keyless entry and keyless start/sleep mode key fob
- MyKey system
- Remote central locking & engine immobiliser
- Thatcham category 1 alarm
Wheels
- 17" 10x2 spoke luster nickel alloy wheels
- Mini steel spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 112 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 118 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 111 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1499 |
| Gears | 6 SPEED |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 67.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 62.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 67.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 55.4 |
| WLTP - MPG - High | 70.6 |
| WLTP - MPG - Low | 57.6 |
| WLTP - MPG - Medium | 62.8 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 15E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 72 |
| NCAP Safety Assist % | 75 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10 |
| Engine Power - BHP | 120 |
| Engine Torque - NM | 300 |
| Top Speed | 122 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 215/50 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/50 R17 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Style | 10x2 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Length | 4378 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Width | 1825 mm |
| Width (including mirrors) | 1979 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 47 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1250 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 273 l |
| Max. Roof Load | 75 |
| Minimum Kerbweight | 1363 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
New Ford Transit City electric van is coming to deliver your parcels

New Ford Transit City electric van is coming to deliver your parcels
The new Ford Transit City fills a niche between the Courier and Custom with a basic spec that’s just right for the job
News
26 Mar 2026
