Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Trend |
| Price | £275 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Acceleration | 10 |
| Top Speed | 124 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 55.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 116 |
| Minimum Kerbweight | 1344 kg |
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Euro Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 116 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 123 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 101 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 144 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 108 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Gears | 6 SPEED |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 55.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 52.3 |
| WLTP - MPG - High | 62.8 |
| WLTP - MPG - Low | 44.8 |
| WLTP - MPG - Medium | 58.9 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Engine Torque - NM | 210 |
| Top Speed | 124 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1890 kg |
| Minimum Kerbweight | 1344 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
