Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | N Line [Tech Pack] |
| Price | £18,625 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 10.5 |
| Top Speed | 115 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 123 |
| Length | 3675 mm |
| Width | 1680 mm |
| Height | 1483 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 252 l |
| Minimum Kerbweight | 1024 kg |
Driver Convenience
- 8" Touchscreen centre console display audio with smart device integration, navigation, live services and DAB
- Apple car play/Android Auto
- Bluelink telematics
- Bluetooth connectivity with voice recognition
- Cruise control
- Driver attention alert system
- eCall emergency call system
- Intelligent speed limit warning
- ISG - Idle stop and go
- Lane departure warning system with lane keep assist - LKAS
- PAS
- Rear view camera
- Roadside assistance
- Trip computer
- Wireless charging pad
Entertainment
- 2 front/2 rear speakers
- Steering wheel audio, phone and cruise controls
- USB socket
Exterior Features
- 1 speed non intermittent rear windscreen wiper
- Bi-function projection headlights
- Black finish on B pillars
- Body colour door handles
- Body coloured bumpers
- Body coloured door mirrors
- Differentiated DRL design with red stripe detail
- Dual exhaust tailpipe
- Electric front windows
- Electric rear windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Front fog lights
- Front intermittent wipers
- Heated rear window
- High beam assist
- Indicator light on door mirrors
- N Line Badging
- N Line design front grille
- Privacy glass - Rear windows and tailgate
- Rear combination lights - LED
- Rear side wing doors
- Unique LED daytime running lights
Interior Features
- 12v power outlet - front
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding flat to floor rear seats
- Auto light control
- Black roof liner
- Bottle holders in front/rear doors + front centre console
- Cabin and luggage compartment interior lighting
- Climate control
- Cloth upholstery
- Driver + passenger vanity mirrors
- Driver's seat height adjustment
- Driver/passenger sunvisors with ticket holders
- Front door pockets
- Front Head Restraints - Vertical and Horizontal Adjustment
- Glove compartment
- Height adjustable steering column
- Isofix child seat preparation
- Metal paint effect interior door handles
- N Line branded leather gear stick
- N Line branded leather steering wheel
- Rear door pockets
- Single front passenger seat
- Vertical adjustment rear head restraints
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Airbags - front, front side and curtain airbags
- Anti-lock brake system (ABS)
- Autonomous emergency braking (AEB) with forward collision warning system
- Brake assist function
- Childproof rear door locks
- Electronic stability control
- Front and rear seatbelt reminder
- Front seatbelt pretensioners
- Hill start assist control (HAC)
- Passenger airbag deactivate switch
- Rear disc brakes
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Perimeter alarm
- Remote central locking
- Second remote key
- Speed sensitive auto door locking
Trim
- Honeycomb design in dashboard and door
Wheels
- 16" N Line design alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 123 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 48.7 |
| WLTP - MPG - High | 61.4 |
| WLTP - MPG - Low | 41.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 54.3 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 10E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 69 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 3 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 52 |
| NCAP Safety Assist % | 59 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.5 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 4500 |
| Engine Torque - NM | 172 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 115 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/45 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/45 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1483 mm |
| Length | 3675 mm |
| Wheelbase | 2425 mm |
| Width | 1680 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 36 |
| Gross Vehicle Weight | 1470 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1050 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 252 l |
| Max. Loading Weight | 446 kg |
| Minimum Kerbweight | 1024 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.72 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
