Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Ultimate |
| Price | £26,030 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 12.1 |
| Top Speed | 112 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 128 |
| Length | 4040 mm |
| Width | 1775 mm |
| Height | 1450 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
Driver Convenience
- 10.25" touchscreen + navigation
- 2nd Gen eCall
- 8" Touchscreen DAB Radio with android auto and apple carplay
- Front parking sensor
- Intelligent speed assist
- Intelligent speed limit warning
- Lane follow assist
- Lane keep assist
- MAP OTA updates
- PAS
- Rear parking sensor
- Rear view camera with dynamic guidelines
- Wireless charging pad
Entertainment
- Bose premium sound system
- USB C port front
- USB C Port in rear
Exterior Features
- Automatic headlights with dusk sensor
- Black door mirrors
- Black roof
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric folding door mirrors
- Electric tilt/slide glass front sunroof + interior blind
- Front grille mesh pattern design
- High beam assist
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED taillights
- Privacy glass - Rear windows and tailgate
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Repositioned flat metal hyundai emblem
- Trailer wiring
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Adjustable head restraints
- Automatic air conditioning
- Cloth upholstery
- Floor mats
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Leather steering wheel
- Multi colour ambient lighting
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS with front and rear diagonally split
- Autonomous emergency braking
- Child locks on rear doors
- Front ventilated disc brakes
- Rear solid disc brakes
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Keyless entry with start/stop button
Wheels
- 17" Alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 128 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 48.7 |
| WLTP - MPG - High | 61.4 |
| WLTP - MPG - Low | 40.9 |
| WLTP - MPG - Medium | 55.4 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 13E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.1 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 201 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/45 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1450 mm |
| Length | 4040 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width | 1775 mm |
| Width (including mirrors) | 2061 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1630 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1165 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Max. Loading Weight | 540 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 910 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
