Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | N Line S |
| Price | £26,030 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 12.1 |
| Top Speed | 112 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 123 |
| Length | 4040 mm |
| Height | 1455 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
Driver Convenience
- 10.25" Touchscreen satellite navigation including mapcare and live services
- 2nd Gen eCall
- 8" Touchscreen DAB Radio with android auto and apple carplay
- Apple car play/Android Auto
- Driver's supervision instrument cluster with 10.25" LCD display
- E-call
- Front parking sensor
- Intelligent speed assist
- Lane follow assist
- Lane keep assist
- MAP OTA updates
- PAS
- Rear parking sensor
- Rear view camera with dynamic guidelines
- Wireless charging pad
Entertainment
- Bose premium sound system
- USB C and USB A ports in front
- USB C Port in rear
Exterior Features
- Automatic defog system for front windscreen
- Automatic dimming rear view mirror
- Automatic headlights with dusk sensor
- Automatic windscreen wipers
- Body colour door handles
- Electric front and rear windows
- Front fog lights
- Heated door mirrors with electric adjustment and power folding function
- High beam assist
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED positioning lights
- LED taillights
- Privacy glass - Rear windows and tailgate
- Rain sensor
- Rear roof spoiler with integrated LED brake light
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Repositioned flat metal hyundai emblem
- Shark fin antenna
- Windscreen acoustic film
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Adjustable head restraints
- Air conditioning climate control
- Automatic de-fog system for front windscreen
- Cloth upholstery
- Driver and passenger illuminated vanity mirrors with driver ticket holder
- Floor mats
- Front cup holder
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Height adjustable driver's seat
- Isofix
- Leather wrapped steering wheel and gear knob
- Luggage hooks
- Multi colour ambient lighting
- Rear Seats - Split Folding (60/40)
- Single front passenger seat
- Sport metal pedals
- Steering wheel remote controls
- Tilt and telescopic steering wheel adjustment
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Anti-lock brake system (ABS)
- Autonomous emergency braking
- Child locks on rear doors
- Driver and front passenger airbags
- Rear seat alert
- Side and Curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Smart key with keyless entry and engine start/stop button
Wheels
- 17" N Line black alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 123 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 48.7 |
| WLTP - MPG - High | 61.4 |
| WLTP - MPG - Low | 40.9 |
| WLTP - MPG - Medium | 55.4 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 14E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.1 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 201 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/45 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1455 mm |
| Length | 4040 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width (including mirrors) | 2061 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1630 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1165 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Max. Loading Weight | 540 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 910 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
