Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | SE Connect |
| Price | £20,035 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 10.4 |
| Top Speed | 117 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 55.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 116 |
| Length | 4040 mm |
| Width | 1775 mm |
| Height | 1450 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
Driver Convenience
- 10.25" digital supervision cluster
- 8" Touchscreen centre console display audio with smart device integration and DAB
- Apple car play/Android Auto
- Bluetooth connectivity with voice recognition
- Cruise control + speed limiter
- Drive mode selector
- Driver alert system
- eCall emergency call system
- Electric power steering
- Emergency stop signalling system
- Forward collision assist with pedestrian monitoring and cycle detection
- Haptic steering
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- Rear parking sensor
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Vehicle Stability Control (VSC)
Entertainment
- 6 speakers (2 front, 2 tweeters, 2 rear)
- Auxiliary input socket
- Steering wheel mounted audio/telephone controls
- USB connection
Exterior Features
- Adjustable intermittent front windscreen wipers with aero wiper blade
- Automatic headlights with dusk sensor
- Black window surrounds
- Body colour door mirrors with integrated indicators
- Body colour exterior door handles
- Body coloured bumpers
- Bulb type rear combination lights
- Drivers one touch up/down with anti-trap
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front windows
- Electric rear windows
- Gloss black radiator grille
- Halogen projector headlights with static front cornering function
- High beam assist
- LED daytime running lights
- Rain sensor
- Rear roof spoiler with integrated LED brake light
- Rear side wing doors
- Rear Windscreen Wiper - Intermittent Function
- Shark fin antenna
- Tinted windows
Interior Features
- 12v power outlet - front
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding rear seat
- Adjustable head restraints
- Air conditioning
- Cloth upholstery
- Driver/passenger sunvisors and illuminated vanity mirrors
- Front map reading lights
- Height adjustable driver's seat
- Height/reach adjustable steering column
- Isofix rear child seat preparation
- Leather gear knob
- Leather steering wheel
- Luggage compartment lighting
- Parcel shelf
- Satin chrome interior door handles
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Anti-lock brake system (ABS)
- Autonomous emergency braking
- Childproof rear door locks
- Curtain airbags
- Driver/Front Passenger airbags
- ESP
- Fasten seatbelt reminder
- Front seatbelt pretensioners
- Front side airbags
- Hill start assist control (HAC)
- Impact sensing auto door unlocking
- Passenger airbag deactivate switch
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Deadlocks
- Immobiliser
- Locking wheel nuts
- Perimeter alarm
- Remote central locking
- Speed sensitive auto door locking
Trim
- Black mono interior trim
Wheels
- 16" alloy wheels
- Michelin Tyre brand
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 116 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 116 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 116 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 55.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 55.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 55.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 52.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 52.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 52.3 |
| WLTP - MPG - High | 65.7 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 65.7 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 65.7 |
| WLTP - MPG - Low | 44.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 44.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 44.8 |
| WLTP - MPG - Medium | 57.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 57.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 57.6 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 13E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 76 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 82 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 76 |
| NCAP Safety Assist % | 67 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.4 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 4500 |
| Engine Torque - NM | 172 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 117 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1450 mm |
| Length | 4040 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width | 1775 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1620 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1165 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Max. Loading Weight | 530 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1110 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
