Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Ultimate |
| Price | £23,535 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 10.4 |
| Top Speed | 117 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 54.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 119 |
| Length | 4040 mm |
| Width | 1775 mm |
| Height | 1450 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
Driver Convenience
- 10.25" digital supervision cluster
- 10.25" touchscreen centre console display satellite navigation including traffic messaging channel, map care and live services
- Apple car play/Android Auto
- Blind spot Collision Warning (BCW)
- Bluetooth connectivity with voice recognition
- Cruise control + speed limiter
- Drive mode selector
- Driver alert system
- eCall emergency call system
- Electric power steering
- Emergency stop signalling system
- Forward collision assist with pedestrian monitoring and cycle detection
- Haptic steering
- Lane departure warning system
- Lane follow assist
- Lane keep assist
- Rear parking sensor
- Trip computer
- Wireless charging pad
Engine/Drivetrain/Suspension
- Vehicle Stability Control (VSC)
Entertainment
- Auxiliary input socket
- BOSE Premium Sound System with Subwoofer
- DAB Digital radio
- Steering wheel mounted audio/telephone controls
- USB connection
Exterior Features
- Adjustable intermittent front windscreen wipers with aero wiper blade
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic defog system for front windscreen
- Automatic headlights with dusk sensor
- Automatic windscreen wipers with rain sensor
- Body colour exterior door handles
- Body coloured bumpers
- Chrome window surround
- Drivers one touch up/down with anti-trap
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric folding door mirrors
- Electric front windows
- Electric rear windows
- Front fog lights
- Gloss black radiator grille
- High beam assist
- LED rear combination lights
- MFR - LED headlights
- Privacy glass - Rear windows and tailgate
- Rear roof spoiler with integrated LED brake light
- Rear side wing doors
- Rear Windscreen Wiper - Intermittent Function
- Shark fin antenna
- Signature LED daytime running lights integrated into headlamp
- Static cornering light
- Tinted windows
Interior Features
- 12v power outlet - front
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding rear seat
- Adjustable head restraints
- Blue interior mood lighting
- Climate control
- Cloth upholstery
- Driver/passenger sunvisors and illuminated vanity mirrors
- Front armrest with storage box
- Front map reading lights
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Height adjustable driver's seat
- Height/reach adjustable steering column
- Isofix rear child seat preparation
- Leather gear knob
- Leather steering wheel
- Luggage compartment lighting
- Parcel shelf
- Satin chrome interior door handles
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Anti-lock brake system (ABS)
- Autonomous emergency braking
- Childproof rear door locks
- Curtain airbags
- Driver/Front Passenger airbags
- ESP
- Fasten seatbelt reminder
- Front seatbelt pretensioners
- Front side airbags
- Height adjustable front seatbelts
- Hill start assist control (HAC)
- Impact sensing auto door unlocking
- Passenger airbag deactivate switch
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Deadlocks
- Immobiliser
- Locking wheel nuts
- Perimeter alarm
- Remote central locking
- Smart key with keyless entry and engine start/stop button
- Speed sensitive auto door locking
Wheels
- 17" Alloy wheels
- Michelin Tyre brand
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 119 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 119 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 119 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 54.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 54.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 54.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 51.4 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 51.4 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 51.4 |
| WLTP - MPG - High | 62.8 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 62.8 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 62.8 |
| WLTP - MPG - Low | 44.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 44.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 44.8 |
| WLTP - MPG - Medium | 56.5 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 56.5 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 56.5 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 16E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 76 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 82 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 76 |
| NCAP Safety Assist % | 67 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.4 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 4500 |
| Engine Torque - NM | 172 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 117 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/45 R17 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1450 mm |
| Length | 4040 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width | 1775 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1620 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1165 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Max. Loading Weight | 530 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1110 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
