Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | 01 |
| Price | £23,745 |
| Battery Capacity | 42 |
| Engine Power - BHP | 97 |
| Acceleration | 11.7 |
| Top Speed | 87 mph |
| Length | 3825 mm |
| Width | 1610 mm |
| Height | 1575 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 280 l |
| Minimum Kerbweight | 1305 kg |
Driver Convenience
- 10.25" touchscreen centre console display with satellite navigation
- Bluetooth connectivity with voice recognition
- Drive mode selector
- Driver status monitor with in cabin camera (ICC)
- Driver supervision instrument cluster with 10.25" LCD display
- eCall emergency call system
- Forward collision avoidance assist (FCA 1.5) - Car,pededstrian,cycle and junction turning
- HDA - Highway Drive Assist Level 1.5
- Intelligent speed limit assist
- Lane departure warning
- Lane follow assist
- Lane keep assist
- Leading vehicle departure alert (LVDA)
- Over the air software updates (OTA)
- Parking system with rear camera and guidance system
- PAS
- Rear parking sensor
- Roadside assistance
- Smart cruise control with stop and go functionality
- Smartphone integration with Apple CarPlay/Android Auto
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11 kW AC onboard charger
- Battery heating system
- Charging cable - 7 pin type 2 mode 3 (Wallbox)
- Charging cable - Emergency 3 pin connector mode 2 (ICCB)
- Shift by wire (SBW) - Column mounted shifter
Entertainment
- DAB Digital radio
- Front and rear speakers
- Front USB Type C charger
- Front USB Type C port
- Steering wheel audio,phone and cruise controls
Exterior Features
- Automatic headlights with dusk sensor
- Automatic windscreen wipers with rain sensor
- Black painted wheel arch inserts
- Body colour exterior door handles
- Body coloured door mirrors
- Bulb type rear lights
- Door mirror indicator lights
- Electric front windows
- Electric rear windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Front and rear LED turning signals
- Halogen MFR headlights
- High beam assist
- LED daytime running lights
- Power folding door mirrors
- Rear roof spoiler with integrated brake light
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Standard grille
- Windscreen auto defog function
Interior Features
- 12V power outlet in front console
- 2 seat bench in 2nd row
- 4 Map pockets in the doors
- 50/50 split folding rear seats
- Adjustable head restraints
- Bulb type centre interior light
- Bulb type front interior light
- Bulb type luggage compartment lighting
- Cloth upholstery
- Driver sunvisor with vanity mirror
- Driver's seat manual height adjustment
- Floor mats
- Heat pump
- Height/reach adjustable steering column
- Leather wrapped steering wheel
- Luggage board
- Luggage shelf
- Rear double cupholders
- Single front passenger seat
- Single zone climate control
- Steering wheel design with LED pixels
- Vertical adjustment rear head restraints
Packs
- Trailer wiring package - Inster
Passive Safety
- 2 x 3-point rear seatbelts
- 3-point front seatbelts
- Airbags - front, front side and curtain airbags
- Anti-lock brake system (ABS)
- EBD - Electronic brakeforce distribution
- Electric parking brake
- Electronic stability control
- Front ventilated disc brakes
- Hill start assist control (HAC)
- Manual child lock in rear doors
- Rear solid disc brakes
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Rear occupant alert
- Remote central locking
- Smart key with keyless entry and start/stop button
Service/Warranty
- Five year annual vehicle health checks
Wheels
- 15" Alloy wheels
- Temporary mobility kit (TMK)
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 42 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1018 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 10-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 240 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 55 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 50 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 30 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 73 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Front |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 73 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 14.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 4.3 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 327 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 203 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 21D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 70 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 81 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 70 |
| NCAP Safety Assist % | 67 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 20000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.7 |
| Engine Power - BHP | 97 |
| Engine Power - RPM | 4800 |
| Engine Torque - NM | 147 |
| Engine Torque - RPM | 4600 |
| Top Speed | 87 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/65 R15 |
| Tyre Size Rear | 185/65 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 15" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1575 mm |
| Length | 3825 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width | 1610 mm |
| Width (including mirrors) | 1875 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1730 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1059 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 280 l |
| Max. Loading Weight | 425 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Minimum Kerbweight | 1305 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
