Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1998 |
| Trim | R-Dynamic HSE |
| Price | £43,400 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Acceleration | 7.8 |
| Top Speed | 132 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 165 |
| Length | 4678 mm |
| Width | 1850 mm |
| Height | 1425 mm |
| Minimum Kerbweight | 1610 kg |
Driver Convenience
- 360 degree parking aid sensors
- Adaptive cruise control with queue assist, Forward alert, intelligent emergency brake and speed limiter
- Android Auto
- Apple car play
- Blind spot assist
- Bluetooth connectivity
- InControl remote premium
- Interactive driver display digital instrument panel with 12" TFT screen
- Lane keep assist with driver condition monitor
- Navigation pro system
- Outside temperature gauge
- Park Assist - Parallel Park/Parking Exit/Perpendicular park
- PAS
- Pro services and wifi hotspot
- Push button starter
- Rear traffic monitor
- Service interval indicator
- Touch pro duo system
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
- Voice control system
Entertainment
- Bluetooth audio streaming
- Dynamic volume control
- InControl apps
- InControl protect
Exterior Features
- Approach lamps
- Automatic headlamps
- Body colour bumpers
- Body colour door mirrors
- Electric front/rear windows with one touch/auto up/down
- Grained black lower mesh
- Green tinted heat insulating glass
- Heated rear windscreen
- Power fold, auto-dimming, heated door mirrors with memory and approach lights
- R-Dynamic exterior badging
- Rain sensing windscreen wipers
- Trailer stability assist
- Variable front intermittent wipers
- XE and R-dynamic badge
Interior Features
- 12V socket in front and rear
- Chrome seat switches
- Electrically adjustable steering column
- Front and rear reading lights
- Front centre armrest with storage compartment
- Illuminated glovebox
- Illuminated trunk
- Isofix child seat mountings in rear
- JaguarDrive selector
- Lockable glovebox
- Luggage tie-down hooks
- Overhead console with sunglasses holder
- Premium carpet mats
- R-Dynamic split rim leather steering wheel
- Rear air vents
- Rear armrest
- Rear head restraints
- Satin chrome gearshift paddles
- Shopping hook in boot
- Sliding cover on front cupholder
- Storage compartment in front doors
- Storage compartment in rear doors
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Windsor leather upholstery + sport seats
Packs
- Online pack with data plan - XE
Passive Safety
- ABS
- All surface progress control (ASPC)
- Anti-whiplash front headrests
- Brake pad warning light
- Driver/Front Passenger airbags
- DSC - Dynamic Stability Control
- Front and rear seatbelt reminder
- Front passenger seat occupancy sensor
- Front side airbags
- High speed emergency braking
- Hill start assist
- Pedestrian contact sensing and deployable bonnet
- Power child locks
- Side curtain airbags
- Three 3 point rear seatbelts
- Torque vectoring brake
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Driver's central locking switch
- Immobiliser
- Keyless entry
- Locking wheel nuts
- Perimeter alarm
- Remote central locking
- Smart key start system
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 165 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 178 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 161 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1998 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 41.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 46.4 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 43.9 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 49.2 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 48.5 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 54.6 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 29.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 32.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 39.8 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 44.4 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 27E |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 7.8 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 430 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 132 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 SPOKE STYLE 1050 |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1425 mm |
| Length | 4678 mm |
| Wheelbase | 2835 mm |
| Width | 1850 mm |
| Width (including mirrors) | 2075 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 63 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1800 |
| Minimum Kerbweight | 1610 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
