Skip advert
Advertisement
- 1.5 C Classic 3dr Auto
- 1.5 C Classic 5dr Auto
- 1.5 C Classic [Level 1] 3dr Auto
- 1.5 C Classic [Level 1] 5dr Auto
- 1.5 C Exclusive 3dr Auto
- 1.5 C Exclusive 5dr Auto
- 2.0 S Classic 3dr Auto
- 2.0 S Classic 5dr Auto
- 1.5 C Sport 3dr Auto
- 1.5 C Sport 5dr Auto
- 1.5 C Classic [Level 2] 3dr Auto
- 1.5 C Classic [Level 2] 5dr Auto
- 1.5 C Exclusive [Level 1] 3dr Auto
- 1.5 C Exclusive [Level 1] 5dr Auto
- 2.0 S Classic [Level 2] 3dr Auto
- 2.0 S Classic [Level 2] 5dr Auto
- 2.0 S Exclusive 3dr Auto
- 2.0 S Exclusive 5dr Auto
- 1.5 C Sport [Level 1] 3dr Auto
- 1.5 C Sport [Level 1] 5dr Auto
- 1.5 C Exclusive [Level 2] 3dr Auto
- 1.5 C Exclusive [Level 2] 5dr Auto
- 2.0 S Sport 3dr Auto
- 2.0 S Sport 5dr Auto
- 2.0 S Exclusive [Level 2] 3dr Auto
- 2.0 S Exclusive [Level 2] 5dr Auto
- 1.5 C Sport [Level 2] 3dr Auto
- 1.5 C Sport [Level 2] 5dr Auto
- 2.0 John Cooper Works 3dr Auto
- 2.0 S Sport [Level 2] 3dr Auto
- 2.0 S Sport [Level 2] 5dr Auto
- 1.5 C Exclusive [Level 3] 3dr Auto
- 1.5 C Exclusive [Level 3] 5dr Auto
- 2.0 John Cooper Works [Level 2] 3dr Auto
- 2.0 S Exclusive [Level 3] 3dr Auto
- 2.0 S Exclusive [Level 3] 5dr Auto
- 1.5 C Sport [Level 3] 3dr Auto
- 1.5 C Sport [Level 3] 5dr Auto
- 2.0 S Sport [Level 3] 3dr Auto
- 2.0 S Sport [Level 3] 5dr Auto
- 2.0 John Cooper Works [Level 3] 3dr Auto
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1998 |
| Trim | Cooper S Exclusive |
| Price | £30,445 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Acceleration | 6.6 |
| Top Speed | 150 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 45.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 140 |
| Length | 3876 mm |
| Width | 1744 mm |
| Height | 1452 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 210 l |
| Minimum Kerbweight | 1285 kg |
Driver Convenience
- Central toggle bar
- Circular OLED Screen
- Compatible mobile phone bluetooth with audio streaming
- Cruise control
- Digital instrument cluster
- Driver camera system
- Electro-mechanical speed dependant steering assistance
- Emergency call service
- Gaming controller with intelligent personal assistant voice update
- MINI Experience Modes
- Mini navigation system
- On board computer
- Service interval indicator
- Tailgate
Engine/Drivetrain/Suspension
- 7 speed steptronic transmission with double clutch
Entertainment
- DAB Digital radio
- Personal eSim
- Rear USB charger
Exterior Features
- Adaptable light signatures
- Auto headlights
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front windows
- Heated rear window
- Heated windscreen washer jets
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED indicator lights
- LED rear lights
- Logos in Vibrant Silver
- Rain sensor window wipers
- Rear fog lights
- Rear window wiper
- Vibrant silver grille surround
Interior Features
- 2 seat bench in second row
- 2 zone automatic air conditioning
- 60/40 rear seat bench
- Ambient lighting
- Cupholders
- Dark headliner
- Floor mats
- Front and rear head restraints
- Front compact armrest
- Heated steering wheel
- Height adjustable passenger seat
- Lidded storage box in grey knit
- Luggage compartment lighting
- Single front passenger seat
- Sport Vescin Steering Wheel black with vibrant silver accents
- Sunvisors with vanity mirrors
- Vescin synthetic leather upholstery includes dash knit in beige with grey accents
Packs
- Driving assistant pack - Cooper Hatchback
- Level 1 pack - Mini Hatchback
- Park assistant pack - Cooper Hatchback
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all four seats
- 6 Airbags - front, side, head and seat belt tensioners
- Anti-lock braking system (ABS)
- DSC - Dynamic Stability Control
- Electronic parking brake
- Front and rear disc brakes
- Front ISOFIX (iSize)
- Front passenger airbag deactivation
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Remote central locking
Trim
- Blue decorative dash strap
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 140 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 150 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 138 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 137 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 151 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 119 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 127 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 118 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 202 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 209 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 201 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 136 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 145 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 135 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1998 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 94.6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 45.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 42.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 46.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 46.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 42.2 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 47.1 |
| WLTP - MPG - High | 53.3 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 50.4 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 54.3 |
| WLTP - MPG - Low | 31.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 30.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 31.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 47.1 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 44.1 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 47.1 |
General
| AdBlue | No |
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 25E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 83 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 82 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 81 |
| NCAP Safety Assist % | 77 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 30000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.6 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 300 |
| Engine Torque - RPM | 1450 |
| Top Speed | 150 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/45 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | U SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1452 mm |
| Length | 3876 mm |
| Wheelbase | 2495 mm |
| Width | 1744 mm |
| Width (including mirrors) | 1970 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 44 |
| Gross Vehicle Weight | 1735 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 725 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 210 l |
| Max. Loading Weight | 450 kg |
| Minimum Kerbweight | 1285 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.1 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era

New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era
The hot little Raval marks the beginning of a very promising new era
Road tests
8 May 2026
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026
