Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3799 |
| Trim | Nismo |
| Price | £150,525 |
| Engine Power - BHP | 600 |
| Top Speed | 196 mph |
| Length | 4690 mm |
| Width | 1895 mm |
| Height | 1370 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 315 l |
| Minimum Kerbweight | 1725 kg |
Driver Convenience
- 8" touch screen
- Active noise cancellation
- Bluetooth hands free telephone kit
- Cruise control
- Drive mode selector
- Electric power steering
- Front parking sensor
- Multi function trip computer
- Nissan connect sat nav system
- PAS
- Rear parking sensor
- Rear view camera
- Speed limiter
Engine/Drivetrain/Suspension
- Bilstein dampers
- Electronically controlled shock absorbers
Entertainment
- 2 USB ports
- BOSE audio sound system with 11 speakers
- DAB radio/CD player
- HDD Music Box system
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Adaptive front lighting system
- Aluminium door handles
- Automatic headlights
- Automatic rain sensing wipers
- Body colour electric folding/heated door mirrors
- Body coloured bumpers
- Carbon fibre boot spoiler
- Electric front windows
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED tail lights
- Quad chrome exhaust exit pipes
- UV reducing glass
Interior Features
- 2 individual rear seats
- 2x 12V sockets
- Alcantara/leather upholstery
- Dual zone climate control
- Front armrest
- Front centre console with armrest, storage + dual cupholders
- Front head restraints
- Front Recaro sports seats
- Heated front seats
- Isofix child seat attachment
- Leather steering wheel and gear knob
- Lumbar support
- Map and reading lights
- Multi function steering wheel with audio controls
- Paddle shift controls
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Rear armrest
- Rear headrests
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
Passive Safety
- ABS/EBD
- Brake assist function
- Curtain airbags
- Driver and front passenger Nissan advanced air bag system
- Driver and passenger side airbags
- Electronic traction control
- ESP
- Front seatbelt pretensioners + load limiters
- Hill start assist
- Tyre pressure monitoring system
- VDC Dynamic Vehicle Control
Security
- Alarm
- Intelligent key with push button ignition
- Nissan vehicle immobiliser system
- Remote central door locking
- Remote keyless entry
- Thatcham approved anti-theft system
Trim
- Carbon interior trim
Wheels
- 20" NISMO GT500 6 spoke alloy wheels
- Run flat tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3799 |
| Compression Ratio | 15.4 |
| Cylinder Layout | V6 |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 95.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88.4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 19.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 19.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 20.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 20.8 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 23.0 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 23 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 12.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 12.5 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 20.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 20.6 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 600 |
| Engine Power - RPM | 6800 |
| Engine Torque - NM | 652 |
| Engine Torque - RPM | 3300 |
| Top Speed | 196 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | RUN FLAT TYRES |
| Wheel Style | NISMO GT 6-Spoke |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1370 mm |
| Length | 4690 mm |
| Wheelbase | 2780 mm |
| Width | 1895 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 74 |
| Gross Vehicle Weight | 2200 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 315 l |
| Max. Loading Weight | 475 kg |
| Minimum Kerbweight | 1725 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.2 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
