Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3799 |
| Trim | Track Edition |
| Price | £106,365 |
| Engine Power - BHP | 570 |
| Top Speed | 196 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 20.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 316 |
| Length | 4710 mm |
| Width | 1895 mm |
| Height | 1370 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 315 l |
| Minimum Kerbweight | 1752 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth hands free telephone kit
- Cruise control
- Front parking sensor
- Multi function trip computer
- Nissan connect sat nav system
- PAS
- Rear parking sensor
- Rear view camera
- Speed limiter
Engine/Drivetrain/Suspension
- NISMO chassis and suspension
Entertainment
- BOSE audio sound system with 11 speakers
- DAB radio/CD player
- HDD Music Box system
- USB connection
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Adaptive front lighting system
- Aluminium door handles
- Automatic headlights
- Automatic rain sensing wipers
- Body colour electric folding/heated door mirrors
- Body coloured bumpers
- Electric door mirrors
- Electric front windows
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED tail lights
- Titanium burnished exhaust with blue tips finisher
- Titanium exhaust muffler
- UV reducing glass
Interior Features
- 2 individual rear seats
- 2x 12V sockets
- 4 way electric adjustable passenger seat
- 8 way electric adjustable drivers seat
- Dual zone climate control
- Front armrest
- Front centre console with armrest, storage + dual cupholders
- Front head restraints
- Heated front seats
- Isofix child seat attachment
- Leather steering wheel and gear knob
- Leather upholstery
- Map and reading lights
- Multi function steering wheel with audio controls
- Paddle shift controls
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Rear armrest
- Rear headrests
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
Passive Safety
- ABS/EBD
- Brake assist function
- Brake booster
- Curtain airbags
- Driver and front passenger Nissan advanced air bag system
- Driver and passenger side airbags
- Electronic traction control
- ESP
- Front seatbelt pretensioners + load limiters
- Hill start assist
- Tyre pressure monitoring system
- VDC Dynamic Vehicle Control
Security
- Alarm
- Intelligent key with push button ignition
- Nissan vehicle immobiliser system
- Remote central door locking
- Remote keyless entry
- Thatcham approved anti-theft system
Trim
- Carbon interior trim
Wheels
- 20" NISMO 10 spoke alloy wheels
- Run flat tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 316 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 316 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 316 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 295 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 295 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 295 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 269 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 269 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 269 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 500 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 500 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 500 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 304 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 304 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 304 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3799 |
| Compression Ratio | 15.4 |
| Cylinder Layout | V6 |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 95.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88.4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 20.2 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 570 |
| Engine Power - RPM | 6800 |
| Engine Torque - NM | 637 |
| Engine Torque - RPM | 3300 |
| Top Speed | 196 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/40 R20 |
| Tyre Size Rear | 285/35 R20 |
| Tyre Size Spare | RUN FLAT TYRES |
| Wheel Style | 10 SPOKE NISMO |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1370 mm |
| Length | 4710 mm |
| Wheelbase | 2780 mm |
| Width | 1895 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 74 |
| Gross Vehicle Weight | 2200 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 315 l |
| Max. Loading Weight | 448 kg |
| Minimum Kerbweight | 1752 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.2 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
