Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Acenta |
| Price | £31,495 |
| Battery Capacity | 40 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 7.9 |
| Top Speed | 90 mph |
| Length | 4490 mm |
| Width | 1788 mm |
| Height | 1530 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 435 l |
| Minimum Kerbweight | 1580 kg |
Driver Convenience
- 7" Combimeter
- Apple car play/Android Auto
- E Pedal
- Intelligent lane intervention
- Nissan connect EV 8" touch screen navigation and entertainment system
- Push button starter
- Rear cross traffic alert
- Rear view camera
- Speed limiter
- Speed sensitive power steering
- Telematics system
- Trip computer
- Voice control system
Engine/Drivetrain/Suspension
- 3.6 kw On-board charger
- EVSE charging cable
Entertainment
- 6 speakers
- Steering wheel mounted audio/telephone controls
Exterior Features
- Automatic activation of hazard warning lights
- Automatic rain sensing wipers
- Chrome door handles
- Door mirrors with turn signal and puddle lamps
- Electric front/rear windows
- Follow me home headlights
- Front fog lights
- High beam assist
- Illuminated charge port
- Intelligent auto headlights
- LED tail light signature
- Manual folding door mirrors
- Metallic blue rear bumper accent
- Rain sensor
Interior Features
- 60/40 split folding rear seat
- Front head restraints
- Front seatback pockets
- Heat pump system with remote control
- Manual adjust driver/passenger seats
- PTC (Positive Temp Co-efficent) heater
- Quick charge port
- Rear assist grips
- Rear head restraints
- Rear heater duct
- Suede fabric upholstery
- Tilt adjustable steering wheel
Passive Safety
- 3 point front seatbelts with pre-tensioners
- 3x3 point rear seatbelts
- Driver and passenger airbags
- Front seatbelt pretensioners + load limiters
- Height adjustable front seatbelts
- Hill start assist
- Intelligent emergency braking with pedestrian recognition
- Intelligent trace control
- Seatbelt reminder for driver and front passenger
- Side airbags
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
- VDC Dynamic Vehicle Control
Security
- Deadlock
- Immobiliser
- Remote central locking
- Thatcham Cat.1 alarm
Wheels
- 16" alloy wheels
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 40 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 780 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 3.6 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 480 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 6 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 40 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 50 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Coupler/Connector Type | CHAdeMO Type 2 |
| NEDC Electricity Consumption kWh/100 km | 17 |
| NEDC Maximum EV Range Miles | 235 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 20.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 242 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 168 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 21E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 93 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 71 |
| NCAP Safety Assist % | 71 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.9 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 3283 |
| Engine Torque - NM | 320 |
| Top Speed | 90 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1530 mm |
| Length | 4490 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Width | 1788 mm |
| Width (including mirrors) | 2030 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1995 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1176 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 435 l |
| Max. Loading Weight | 415 kg |
| Max. Roof Load | 35 |
| Minimum Kerbweight | 1580 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
