Skip advert
Advertisement
- 1.3 Visia Van
- 1.3 Visia Van
- 1.3 Acenta Van
- 1.3 Tekna Van
- 1.3 Acenta Van
- 1.3 Acenta Van Auto
- 1.3 Tekna+ Van
- 1.3 Tekna Van [Safety]
- 1.3 Tekna Van
- 1.3 Acenta Van Auto
- 1.3 Tekna+ Van
- 1.3 Tekna Van [Safety]
- 1.3 Tekna Van Auto [Safety]
- 1.3 Tekna Crew Van
- 1.3 N-Connecta Crew Van
- 1.3 Tekna Van Auto [Safety]
- 1.3 N-Connecta Crew Van Auto
- 90kW Acenta Van Auto 45kWh
- 90kW Visia Van Auto 45kWh
- 90kW Tekna Van Auto 45kWh
- 90kW Acenta Van Auto 45kWh
- 90kW Visia Van Auto 45kWh
- 90kW Tekna Van Auto 45kWh [Safety]
- 90kW Tekna Van Auto 45kWh
- 90kW Tekna+ Van Auto 45kWh
- 90kW Tekna Van Auto 45kWh [Safety]
- 90kW Tekna Crew Van Auto 45kWh
- 90kW N-Connecta Crew Van Auto 45kWh
- 90kW Tekna+ Van Auto 45kWh
| Fuel Delivery | ELECTRIC |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Not Available |
| Price | £42,601 |
| Battery Capacity | 39 |
| Engine Power - BHP | 122 |
| WLTP - MPG - Comb | 19.1 |
| Length | 4910 mm |
| Width | 1860 mm |
| Height | 1854 mm |
| Minimum Kerbweight | 1830 kg |
Driver Convenience
- 360 degree camera
- 7" TFT colour display
- 8" colour touchscreen infotainment system with Apple carplay/android auto and Navigation
- Advanced driver distraction warning camera
- Automated parking system
- Blind spot detection with Intervention
- Cruise control with speed limiter
- eCall emergency system
- Emergency lane keeping assist
- Front, side and rear parking sensor
- Intelligent around view monitor
- Intelligent speed assist and traffic sign recognition
- Lane departure warning system
- PAS
- Smartphone holder
Exterior Features
- 180 degree opening paneled rear door
- Auto high low beam
- Automatic lights and wipers
- Body coloured exterior door handles
- Body coloured exterior door rails
- Electric front windows with one touch drivers window
- Electrically adjustable, folding and heated door mirrors
- Gloss black door mirrors
- LED front fog lights
- LED headlights with daytime running light
- LED lateral repetitor in door mirrors
- Nearside side loading door
- Offside side loading door
- Passenger side wide view mirror
Interior Features
- Automatic dual zone air conditioning
- Centre console with storage and armrest
- Cloth upholstery
- Full width bulkhead
- Height adjustable driver seat
- Leather steering wheel
- LED lighting in load area
- Load lashing points
- Steering wheel with audio controls
Passive Safety
- Advanced emergency braking with pedestrian/cyclist protection
- Driver and passenger seatbelt reminder
- Driver's airbag
- Passenger airbag, front side and front curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm Predisposition
- Alcohol interlock predisposition
- Central door locking
- Deadlocks
- Keyless entry and go
- Remote central locking
Technical
- 12V socket in load area
- 22kW AC onboard charger
- 80kW DC onboard charger
- Charging cable Mode 3 Type 2 (6.5m)
- Electronic parking brake
- Hill hold assist
Trim
- Light grey interior trim
Wheels
- Emergency tyre inflation kit
- Full wheel trims
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 45 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 426 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 7.4 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 205 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 122 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 22 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 39 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 0-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 80 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Front |
| Coupler/Connector Type | Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 80 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 45 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City | 13.5 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 19.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City | 4.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.3 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 375 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEH | 298 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEL | 431 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 270 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 188 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 295 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 233 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEH | 185 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEL | 268 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 168 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 117 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 183 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Manual Transmission | No |
General
| Alternative Fuel Qualifying | Yes |
| Badge Power | 122 |
| Generation Mark | 1 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| NCAP Overall Rating - LCV | 5 Star |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L2 |
| Running Cost League Headings | SMALL |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 24000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Steering | PAS |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 122 |
| Engine Torque NM | 245 |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/60 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1854 mm |
| Length | 4910 mm |
| Load Height | 1229 |
| Load Length | 2230 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1248 |
| Load Width | 1570 |
| Side Load Door Width | 864 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.5 m |
| Wheelbase | 3100 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1860 mm |
| Width (including mirrors) | 2159 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2510 kg |
| Load Space Volume | 4.3 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1830 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Payload | 680 kg |
| Plated 2nd Axle | 1450 |
| Plated Front Axle | 1230 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026
