Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | false |
| Price | £69,245 |
| Battery Capacity | 100 |
| Engine Power - BHP | 360 |
| Acceleration | 5.7 |
| Top Speed | 137 mph |
| Length | 4784 mm |
| Width | 1938 mm |
| Height | 1624 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 540 l |
| Minimum Kerbweight | 2220 kg |
Driver Convenience
- Active speed limit assist
- Bcall
- Driver awareness detection
- Driving modes
- eCall emergency call system
- Intersection assist
- Lane change assistant
- Lane keeping assist with emergency stop function
- Smartphone integration - Apple CarPlay with Siri voice recognition and Android Auto
- Swerve assist and turn assist
- Traffic sign recognition
- Warn and Brake Assist
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11 kW on board AC charger
- Mode 3 charging cable
- Performance battery plus with gross capacity of 100 kWh (Net capacity upto 95 kWh)
- Porsche E-performace powertrain with a permanent magnet synchronous motors on the rear axle
- Rear wheel drive
- Single speed transmission
Entertainment
- DAB Digital radio
- Smartphone compartment with wireless charging
Exterior Features
- Aluminium roof
- Auto dimming interior + exterior mirrors
- Automatic high beam assist
- Deletion of decorative side logo
- Dynamic headlight levelling system
- Electric folding door mirrors
- Exterior mirror lower trims including mirror base in black
- Four point LED daytime running lights
- LED indicator lights
- LED third brake light
- Rear side wing doors
- Windscreen in thermally insulated glass
Interior Features
- 230V socket in luggage compartment
- 3 adjustable rear headrests
- 3 rear seats
- 4 way adjustable front head restraints
- 40:20:40 split folding rear bench seat
- Ambient and communication lighting
- Deletion of model logo embossed on headrests
- Heat pump
- Heated front seats
- ISOFIX/I-Size child seat mounting points on outer rear seats
- Leather door panel and central armrests
- Particle/pollen filter with active carbon filter
- Single front passenger seat
- Sunvisors
Packs
- Standard package - eMacan
- Steering interior trim pack without decorative stitching in contrasting colour - eMacan
- Storage package - eMacan
Passive Safety
- 3-point automatic seatbelts for front and outer rear seats with force limiter + manually height adjustable seatbelt + reminder warning
- Acoustic vehicle alerting system
- Active bonnet
- Black painted brake calipers
- Black TPM valve
- Child locks on rear doors
- Front center airbag
- Front side airbags integrated into seat
- Full size driver and passenger airbags
- Pedestrian safety
- Reversible seatbelt pretensioners
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle
Security
- Alarm system with ultrasonic interior surveillance
- Alcohol interlock preparation
- Anti theft wheel bolts
- Dashcam preparation
- Keyless drive
Wheels
- Tyre sealing compound and electric compressor
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 600 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 46 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 120 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 33 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 150 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 21 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 270 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left and Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 270 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 95 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City - TEH | 14.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City - TEL | 12.7 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 16.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 19.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 16.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Extra High - TEH | 24.9 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Extra High - TEL | 22.2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - High - TEH | 17.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - High - TEL | 15.2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Low - TEH | 13.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Low - TEL | 12.2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Medium - TEH | 15.2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Medium - TEL | 13.2 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City - TEH | 4.2 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City - TEL | 4.9 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 3.2 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 3.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Extra High - TEH | 2.5 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Extra High - TEL | 2.8 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - High - TEH | 3.5 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - High - TEL | 4.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Low - TEH | 4.5 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Low - TEL | 5.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Medium - TEH | 4.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Medium - TEL | 4.7 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEH | 724 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEL | 837 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 549 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 641 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEH | 450 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEL | 520 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 341 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 398 |
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 68 |
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 44E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 90 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 90 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 83 |
| NCAP Safety Assist % | 78 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 20000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.7 |
| Engine Power - BHP | 360 |
| Engine Torque - NM | 563 |
| Top Speed | 137 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/55 R20 |
| Tyre Size Rear | 285/45 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | MACAN |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1624 mm |
| Length | 4784 mm |
| Wheelbase | 2893 mm |
| Width | 1938 mm |
| Width (including mirrors) | 2152 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2810 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1348 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 540 l |
| Max. Loading Weight | 590 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2220 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.1 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover

New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover
The new six-seat Jaecoo 9 SUV will be based on the Chery Fulwin T11, and it's coming to the UK
News
28 May 2026
Car Deal of the Day: Skoda Superb Estate for just 18p more a month than smaller Octavia

Car Deal of the Day: Skoda Superb Estate for just 18p more a month than smaller Octavia
The Skoda Superb is one of the finest family cars money can buy. It’s our Deal of the Day for 28 May.
News
28 May 2026
Peugeot goes price-cut crazy with huge discounts across the range

Peugeot goes price-cut crazy with huge discounts across the range
From the 208 to the 5008, Peugeot has rethought its pricing to make its range “more accessible than ever”
News
28 May 2026
