Skip advert
Advertisement
- 1.2T VVT-i Icon 5dr
- 1.2T VVT-i Icon 5dr
- 1.8 VVT-i Hybrid Icon 4dr CVT
- 1.8 VVT-i Hybrid Icon 5dr CVT
- 1.8 VVT-i Hybrid Icon 5dr CVT
- 2.0 VVT-i Hybrid Icon 5dr CVT
- 2.0 VVT-i Hybrid Icon 5dr CVT
- 1.8 Hybrid Icon 5dr CVT
- 1.8 Hybrid Icon 5dr CVT
- 2.0 Hybrid Icon 5dr CVT
- 2.0 Hybrid 178 Icon 5dr CVT
- 2.0 Hybrid Icon 5dr CVT
- 2.0 Hybrid 178 Icon 5dr CVT
- 1.2T VVT-i Icon Tech 5dr
- 1.2T VVT-i Icon Tech 5dr
- 1.8 VVT-i Hybrid Icon Tech 4dr CVT
- 1.8 VVT-i Hybrid Icon Tech 5dr CVT
- 1.8 VVT-i Hybrid Icon Tech 5dr CVT
- 2.0 VVT-i Hybrid Icon Tech 5dr CVT
- 2.0 VVT-i Hybrid Icon Tech 5dr CVT
- 1.2T VVT-i Design 5dr
- 1.2T VVT-i Design 5dr
- 1.8 VVT-i Hybrid Design 4dr CVT
- 1.8 VVT-i Hybrid Design 5dr CVT
- 1.8 VVT-i Hybrid Design 5dr CVT
- 2.0 VVT-i Hybrid Design 5dr CVT
- 1.8 Hybrid Design 5dr CVT
- 2.0 VVT-i Hybrid Design 5dr CVT
- 1.8 Hybrid Design 5dr CVT
- 2.0 Hybrid Design 5dr CVT
- 2.0 Hybrid 178 Design 5dr CVT
- 2.0 Hybrid Design 5dr CVT
- 2.0 Hybrid 178 Design 5dr CVT
- 1.2T VVT-i Design 5dr [Panoramic Roof]
- 1.2T VVT-i Design 5dr [Panoramic Roof]
- 1.8 VVT-i Hybrid Design 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 2.0 VVT-i Hybrid Design 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 1.8 Hybrid Design 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 2.0 VVT-i Hybrid Design 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 1.8 Hybrid Design 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 2.0 Hybrid Design 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 2.0 Hybrid Design 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 1.8 VVT-i Hybrid Commercial Auto
- 1.8 VVT-i Hybrid 140 Commercial Auto
- 1.8 VVT-i Hybrid Trek 5dr CVT
- 2.0 VVT-i Hybrid Trek 5dr CVT
- 2.0 VVT-i Hybrid Trek 5dr CVT
- 1.8 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT
- 1.8 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT
- 2.0 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT
- 1.8 Hybrid Excel 5dr CVT
- 2.0 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT
- 2.0 Hybrid Excel 5dr CVT
- 1.8 Hybrid Excel 5dr CVT
- 2.0 Hybrid 178 Excel 5dr CVT
- 2.0 Hybrid Excel 5dr CVT
- 2.0 Hybrid 178 Excel 5dr CVT
- 1.8 VVT-i Hybrid GR Sport 5dr CVT
- 1.8 VVT-i Hybrid GR Sport 5dr CVT
- 2.0 VVT-i Hybrid GR Sport 5dr CVT
- 1.8 Hybrid GR Sport 5dr CVT
- 2.0 VVT-i Hybrid GR Sport 5dr CVT
- 1.8 Hybrid GR Sport 5dr CVT
- 2.0 Hybrid GR Sport 5dr CVT
- 2.0 Hybrid 178 GR Sport 5dr CVT
- 2.0 Hybrid GR Sport 5dr CVT
- 2.0 Hybrid 178 GR Sport 5dr CVT
- 1.8 VVT-i Hybrid GR Sport 5dr CVT [Bi-tone]
- 2.0 VVT-i Hybrid GR Sport 5dr CVT [Bi-tone]
- 1.8 Hybrid GR Sport 5dr CVT [Bi-tone]
- 2.0 Hybrid 178 GR Sport 5dr CVT [Bi-tone]
- 2.0 Hybrid 178 GR Sport 5dr CVT [Bi-tone]
- 1.8 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [Bi-tone]
- 2.0 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [Bi-tone]
- 1.8 Hybrid Excel 5dr CVT [Bi-tone]
- 2.0 Hybrid 178 Excel 5dr CVT [Bi-tone]
- 1.8 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 2.0 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 1.8 Hybrid Excel 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 2.0 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 2.0 Hybrid Excel 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 2.0 Hybrid 178 Excel 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 1.8 Hybrid Excel 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 2.0 Hybrid Excel 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 2.0 Hybrid 178 Excel 5dr CVT [Panoramic Roof]
- 2.0 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [JBL]
- 2.0 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [JBL]
- 2.0 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [JBL/Bi-tone]
- 2.0 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [JBL/Pan Roof]
- 2.0 VVT-i Hybrid Excel 5dr CVT [JBL/Pan Roof]
- 1.8 Hybrid GR Sport Matt paint Limited Edn 5dr CVT
- 2.0 Hybrid GR Sport 5dr CVT [Bi-tone]
- 1.8 Hybrid GR Sport 5dr CVT [Bi-tone]
- 2.0 Hybrid Excel 5dr CVT [Bi-tone]
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1197 |
| Trim | Design [Pan Roof] |
| Price | £24,810 |
| Engine Power - BHP | 116 |
| Acceleration | 10.1 |
| Top Speed | 124 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 151 |
| Length | 4370 mm |
| Width | 1790 mm |
| Height | 1435 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 361 l |
| Minimum Kerbweight | 1240 kg |
Driver Convenience
- Adaptive cruise control
- Bluetooth telephone connectivity
- E-call
- Electrically assisted power steering
- Front parking sensor
- Intelligent park assist
- Rear parking sensor
- Reversing camera
- Voice activation
Engine/Drivetrain/Suspension
- Vehicle Stability Control (VSC)
Entertainment
- 2 ring combimeters with 7" colour TFT screen
- 6 speakers
- 8" multimedia and back monitor
- AM/FM radio
- DAB Digital radio
- Toyota touch 2 with go navigation system
- USB/AUX connectivity
Exterior Features
- Anti-jam protection on power windows
- Auto dimming inside rear view mirror
- Auto high beam
- Auto up and down function on all power windows
- Automatic folding mirrors
- Automatic headlights
- Automatic rear view mirror
- Automatic wipers
- Body coloured bumpers
- LED daytime running lights
- LED fog lights
- LED Headlights
- LED rear combi lights with LED lightguide
- Power front windows
- Power rear windows
- Privacy glass
- Rain sensor
- Rear window wiper
- Shark fin antenna
- Toyota skyview opening panoramic sunroof
Interior Features
- 3 rear headrests
- Clean air filter
- Dual zone automatic air conditioning
- Fabric upholstery
- Front head restraints
- Heated seats
- ISOFIX seat fixing (2 fixings on rear outer seats)
- Leather steering wheel and gear knob
- Pollen filter
- Power lumbar support
- Tilt/telescopic steering column
- Whiplash Injury Lessening (WIL) feature (active headrest) for seats
Packs
- Parking pack - Corolla
- Toyota safety sense 2 - Corolla
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Anti lock braking system + Electronic brake force distribution
- Brake assist function
- Electronic parking brake
- Front passenger airbag on/off switch
- Front seatbelt reminder
- HAC - Hill start assist control
- Rear seat belt reminder
- Seatbelt pretensioners and force limiters
- Supplemental restraint system (SRS) airbags - 7 airbags including driver, front passenger, curtain, side and knee airbags
- Traction control
- Tyre pressure warning system
Security
- Alarm/immobiliser
Wheels
- Space saver spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.268 |
| HC | 0.02 |
| HC+NOx | 0.045 |
| Noise Level dB(A) | 67 |
| NOx | 0.025 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 151 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 163 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 151 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1197 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 74.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 39.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 44.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 37.4 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 46.6 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 45.3 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 54.7 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 32.7 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 34.9 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 40.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 47.7 |
General
| Generation Mark | 11 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 17E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 95 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 86 |
| NCAP Safety Assist % | 77 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.1 |
| Engine Power - BHP | 116 |
| Engine Power - RPM | 5200 |
| Engine Torque - NM | 185 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 124 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 225/45 R17 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R17 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1435 mm |
| Length | 4370 mm |
| Wheelbase | 2640 mm |
| Width | 1790 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1820 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1052 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 361 l |
| Max. Loading Weight | 580 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1300 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1240 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car

New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car
A new top-spec variant of the Omoda 7 has a few functions we’ve not seen before
News
13 May 2026
