Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3982 |
| Trim | Not Available |
| Price | £118,250 |
| Engine Power - BHP | 510 |
| Acceleration | 4 |
| Top Speed | 200 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 25.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 276 |
| Length | 4464 mm |
| Width | 1949 mm |
| Height | 1271 mm |
| Minimum Kerbweight | 1620 kg |
Driver Convenience
- 360 degree parking camera
- Blind spot monitoring
- Bluetooth Telephone preparation
- Emergency services call system
- Rear parking sensor
- Servotronic speed sensitive power steering
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sports suspension
Entertainment
- Auxiliary input socket
- DAB Digital radio
- iPod connection
- USB connection
Exterior Features
- 3rd brake light
- Daytime running lights
- Electric folding mirrors
- Electric front windows
- Heated door mirrors
- LED high and low beam headlamps with integrated direction indicator and daytime running lights
- LED lock/unlock graphic theatre lights
- LED position lamp
- Quad matte black exhaust tailpipe finisher
- Rear boot
- Wind deflector
Interior Features
- Climate control
- Electric steering column with cruise control
- Front head restraints
- Single front passenger seat
- Touchpad
Passive Safety
- ABS + EBD + EBA
- DSC - Dynamic Stability Control
- Front side airbags
- Hill hold assist
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Keyless entry
- Remote central locking + boot release
Trim
- Glass switches
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.086 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 276 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3982 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders - Bore (mm) | 92 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 83 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 25.7 |
| WLTP - MPG - Extra High | 28.2 |
| WLTP - MPG - High | 30 |
| WLTP - MPG - Low | 16.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 25.4 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 10 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4 |
| Engine Power - BHP | 510 |
| Engine Torque - NM | 625 |
| Top Speed | 200 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/40 R20 |
| Tyre Size Rear | 295/35 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 SPOKE |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1271 mm |
| Length | 4464 mm |
| Wheelbase | 2704 mm |
| Width | 1949 mm |
| Width (including mirrors) | 2153 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 73 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 350 l |
| Minimum Kerbweight | 1620 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.2 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover

New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover
The new six-seat Jaecoo 9 SUV will be based on the Chery Fulwin T11, and it's coming to the UK
News
28 May 2026
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026
Peugeot goes price-cut crazy with huge discounts across the range

Peugeot goes price-cut crazy with huge discounts across the range
From the 208 to the 5008, Peugeot has rethought its pricing to make its range “more accessible than ever”
News
28 May 2026
