Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3982 |
| Trim | F1 Edition |
| Price | £159,400 |
| Engine Power - BHP | 535 |
| Acceleration | 3.6 |
| Top Speed | 195 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 24.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 264 |
| Length | 4490 mm |
| Width | 1942 mm |
| Height | 1274 mm |
| Minimum Kerbweight | 1570 kg |
Driver Convenience
- Emergency services call system
- Park assist
- Rotary dials
- Servotronic speed sensitive power steering
- Trip computer
Entertainment
- Auxiliary input socket
- DAB Digital radio
- iPod connection
- USB connection
Exterior Features
- 3rd brake light
- Body colour door handles
- Full width LED tail lights signature with stop tail and dynamic indicator functions
- Gloss 2x2 twill carbon fibre roof
- Gloss black aerokit
- Gloss black window surround
- LED daytime running lights
- LED high and low beam headlamps with integrated directional indicator
- LED lock/unlock graphic theatre lights
- LED position lamp
- Paint protection film
- Quad matte black exhaust tailpipe finisher
- Rear boot
- Satin Q paint
- Smoked tail lights
- Special edition graphics
Interior Features
- Black loadspace carpet
- Centre console armrest with closed storage
- Floor mats
- Front head restraints
- Heated front seats
- Interior accent stripe and stitching in lime green
- Primary cabin carpet colour
- Primary leather upholstery
- Single front passenger seat
- Sport seats plus
- Sports leather/alcantara steering wheel
Packs
- Interior jewellery pack - Vantage - Satin dark chrome
- Service pack - Vantage
- Technology pack - Vantage
- Upper pack - Vantage - 2x2 twill carbon fibre
Passive Safety
- ABS + EBD + EBA
- DSC - Dynamic Stability Control
- Front side airbags
- Hill hold assist
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Remote central locking + boot release
Trim
- Black seatbelts
- Glass switches
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.086 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 264 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3982 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders - Bore (mm) | 92 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 83 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 24.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 26.6 |
| WLTP - MPG - High | 28.8 |
| WLTP - MPG - Low | 15.3 |
| WLTP - MPG - Medium | 24.6 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 10 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.6 |
| Engine Power - BHP | 535 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 685 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 195 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/35 R21 |
| Tyre Size Rear | 295/30 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | SATIN BLACK DIAMOND TURNED |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1274 mm |
| Length | 4490 mm |
| Wheelbase | 2704 mm |
| Width | 1942 mm |
| Width (including mirrors) | 2153 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 73 |
| Minimum Kerbweight | 1570 kg |
| No. of Seats | 2 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026
