Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3982 |
| Trim | 59 Edition |
| Price | £165,650 |
| Engine Power - BHP | 510 |
| Acceleration | 4 |
| Top Speed | 195 mph |
| Length | 4465 mm |
| Width | 1942 mm |
Driver Convenience
- 360 degree parking camera
- Auto parking system
- Blind spot monitoring
- Bluetooth Telephone preparation
- Cruise control
- Organic electroluminescent (OEL) displays
- Rear parking sensor
- Satellite navigation system
- Servotronic speed sensitive power steering
- Touchpad with control wheel
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sports suspension
Entertainment
- Auxiliary input socket
- DAB Digital radio
- iPod connection
- USB connection
Exterior Features
- Body colour door handles
- Carbon fibre decklid insert
- Carbon fibre gloss bonnet vents
- Carbon Louvred Side Grill
- Dipped beam Xenon headlights
- Electric front windows
- Heated rear windscreen
- Lime Halo "59" body graphic
- Matte black grille
- Matte black window surround
- Q Gloss carbon fibre twill door mirrors
- Q Twill carbon fibre roof
- Smoked glass rear lights
- Special AML paint
Interior Features
- Climate control
- Colour keyed carpet
- Colour keyed leather steering wheel
- Contemporary leather upholstery
- Driver and passenger seat memory
- Electric adjustable steering column
- Front head restraints
- Glass ECU
- Interior jewellery - Dark chrome and twill satin carbon fibre
- Lime green stitching
Packs
- Q Twill Gloss carbon fibre body pack - Vantage
- Sports Plus Pack - V8 Vantage Coupe
Passive Safety
- ABS + EBD + EBA
- Carbon ceramic brakes
- DSC - Dynamic Stability Control
- Front side airbags
- Hill hold assist
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Lime brake calipers
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Keyless entry
- Remote central locking + boot release
Wheels
- 20" textured black forged alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3982 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders - Bore (mm) | 92 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 83 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 10 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4 |
| Engine Power - BHP | 510 |
| Engine Torque - NM | 625 |
| Top Speed | 195 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/40 R20 |
| Tyre Size Rear | 295/35 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | Y SPOKE |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Length | 4465 mm |
| Width | 1942 mm |
| Width (including mirrors) | 2153 mm |
Weight and Capacities
| No. of Seats | 2 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
