Audi A4 Saloon 40 TDI Quattro Vorsprung 4dr S Tronic
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1968 |
| Trim | Vorsprung |
| Price | £51,540 |
| Engine Power - BHP | 190 |
| Acceleration | 7.4 |
| Top Speed | 146 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 44.8 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 164 |
| Length | 4762 mm |
| Height | 1431 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 460 l |
| Minimum Kerbweight | 1585 kg |
Driver Convenience
- Audi connect safety and service (e-call)
- Audi drive select
- Audi phone box with wireless charging
- Audi smartphone interface
- Audi virtual cockpit
- Automatic start-stop system with coasting functionality and efficiency programme
- Bluetooth interface
- Electric boot lid release
- Electromechanical power steering
- Head up Display
- MMI Navigation plus with MMI touch includes 10.1" high resolution colour MMI display, 3D map
- Park assist system
- Voice control system
Engine/Drivetrain/Suspension
- 58 Litre fuel tank
- Adaptive sport suspension with damping control
Entertainment
- 2 USB charging ports
- DAB digital radio reception
Exterior Features
- Audi beam uses LEDs to project the audi logo in front and Vorsprung in rear
- Audi matrix LED headlights with LED rear lights + dynamic front and rear indicators
- Auto dimming rear view mirror
- Body colour door handles
- Body colour front spoiler lip
- Body colour side sill trim
- Electric slide and tilt sunroof
- Electrically folding auto dimming/adjustable/heated door mirrors with memory function, LED side indicators and kerb view function for passenger side
- Grained matt black side air inlets with matt aluminium silver inlay
- High beam assistant
- Honeycomb structure radiator grille in grained matt black
- Matt aluminium silver tailpipe trim
- New design rear diffuser
- Privacy glass
- Rain and light sensors
- Windscreen with acoustic glazing
Interior Features
- 3 spoke high multi-function sports leather steering wheel grips in perforated leather with S badging including paddle shift
- 40/20/40 split folding 3 rear seat bench in 3 parts with rear centre armrest
- Black cloth headlining
- Black perforated leather gearknob
- Contrast stitching on seats, steering wheel and gear lever gaiter
- Deluxe 3 zone electronic climate control
- Door sill trims with aluminium inlay
- Electrically adjustable front seats with memory function for driver's side
- Fine Nappa leather upholstery with front sports seats S embossed logo
- Front and rear head restraints
- Front centre armrest
- Heated front and outer rear seats
- Illuminated door sill trims with S logo
- ISOFIX child seat mounting and top tether
- Pneumatically adjustable lumbar support with massage function
- Stainless steel pedals and foot rest
Packs
- Comfort and sound pack - A4
- Driver assistance pack - A4/S4
- Extended leather pack - A4/S4
- Multi coloured extended LED interior lighting pack - A4
- Parking assistance advanced pack - A4 Vorsprung
- Titanium black styling pack - A4 Saloon
Passive Safety
- 3 rear seatbelts
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side windows
- Electronic Stabilisation Control (ESC) including ABS, ASR and EDL
- Hill hold assist
- Multi collision brake assist
- Pop-up bonnet for pedestrian protection
- Pre sense city
- Seatbelt monitoring
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Anti theft alarm
- Anti theft wheel bolts
- Keyless Go
Wheels
- 19" 5 V spoke star design alloy wheel in matt titanium look
- Tool kit
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 164 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 165 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 164 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1968 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 7 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 44.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 44.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 44.8 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 5 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 35E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.4 |
| Engine Power - BHP | 190 |
| Engine Power - RPM | 3800 |
| Engine Torque - NM | 400 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 146 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/35 R19 |
| Tyre Size Rear | 245/35 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 V SPOKE STAR DESIGN |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1431 mm |
| Length | 4762 mm |
| Wheelbase | 2820 mm |
| Width (including mirrors) | 2022 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 58 |
| Gross Vehicle Weight | 2160 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 460 l |
| Max. Loading Weight | 575 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1585 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
