Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1984 |
| Trim | Sport |
| Price | £43,350 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 9.1 |
| Top Speed | 139 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 43.5 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 148 |
| Length | 4757 mm |
| Height | 1386 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 465 l |
| Minimum Kerbweight | 1510 kg |
Driver Convenience
- Audi connect safety and service (e-call)
- Audi drive select (Auto, Comfort, Dynamic and Individual)
- Audi smartphone interface
- Audi virtual cockpit - 12.3" full colour digital instrument cluster,vehicle/engine speed,Radio/media information+Driver assistance systems
- Automatic start-stop system with coasting functionality and efficiency programme
- Bluetooth interface
- Camera based traffic sign recognition
- Electro-mechanical power steering
- Email, calendar and text messages displayed via MMI
- Front and rear parking sensors
- Lane departure warning
- MMI nav+ with MMI touch - 10.1" high resolution MMI display, touch sensitive, 3D map, route/country info, dynamic route guide, personal route assist
- Power operated tailgate
- Rear view camera
- Service interval indicator
- Voice control system
Engine/Drivetrain/Suspension
- 54 litre fuel tank
- Comfort dynamic suspension
Entertainment
- 8 passive loudspeakers
- CD player
- DAB digital radio reception
- Two additional USB ports for rear passenger in rear centre console
- Two SDXC card slots
Exterior Features
- Auto dimming door mirrors
- Auto dimming rear view mirror
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour side sill trim
- Body coloured door mirrors
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric folding door mirrors
- Electric front windows
- Front fog lights
- Kerb-view function for passenger side
- LED headlights and rear lights with LED daytime running lights
- LED side indicator lights integrated into door mirrors
- LED third brake light
- Matt aluminium silver tailpipe trim
- Radiator grille in matt anthracite black and air inlets with inserts in matt aluminium silver
- Rain and light sensors
- Rear diffuser in matt anthracite black with trim strip in matt aluminium silver
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Sport front and rear bumpers with side skirts
- Variable front intermittent wipers
- Windscreen with acoustic glazing
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 spoke high multi-function leather sport steering wheel with paddle shift and height and reach adjustable
- 4 way electric lumbar support for driver and front passenger
- 40/20/40 split folding 3 seater rear bench seat
- Black carpets
- Deluxe 3 zone electronic climate control
- Front centre armrest
- Front door sill trims with aluminium inlay
- Front head restraints
- Front/rear floor mats
- Heated front seats
- ISOFIX child seat mounting and top tether
- Luggage compartment mat
- Manual seat adjustment
- Rear centre armrest
- Rear headrests
- Single front passenger seat
- Sunvisors with vanity mirrors
- Twin leather upholstery + front sports seats
Packs
- LED interior light pack - A5/RS5
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side airbags
- Attention and drowsiness assist
- Electromechanical parking brake
- Electronic Stabilisation Control (ESC) including ABS, ASR and EDL
- Front passenger airbag deactivation
- Height adjustable front seatbelts
- Hill hold assist
- Manual child lock in rear doors
- Multi collision brake assist
- Pop-up bonnet for pedestrian protection
- Pre sense city
- Seatbelt monitoring
- Tyre pressure warning
- Variable restraint system
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Anti theft alarm system
- Anti theft wheel bolts
- Immobiliser
- Keyless Go
- Remote central locking
Trim
- Aluminium ellipse silver inlays
Wheels
- Tool kit
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 148 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 152 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 148 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1984 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 7 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 43.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 42.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 43.5 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 28E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.1 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 270 |
| Engine Torque - RPM | 1350 |
| Top Speed | 139 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 245/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 TWIN SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1386 mm |
| Length | 4757 mm |
| Wheelbase | 2824 mm |
| Width (including mirrors) | 2029 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 54 |
| Gross Vehicle Weight | 2080 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1280 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 465 l |
| Max. Loading Weight | 570 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1700 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1510 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
New Ford Transit City electric van is coming to deliver your parcels

New Ford Transit City electric van is coming to deliver your parcels
The new Ford Transit City fills a niche between the Courier and Custom with a basic spec that’s just right for the job
News
26 Mar 2026
