Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1984 |
| Trim | Competition [C+S] |
| Price | £71,625 |
| Battery Capacity | 14.1 |
| Engine Power - BHP | 367 |
| Acceleration | 5.6 |
| Top Speed | 155 mph |
| Length | 4969 mm |
| Width | 1908 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 380 l |
| Minimum Kerbweight | 2065 kg |
Driver Convenience
- 360 degree parking camera
- Amazon alexa Integration
- Audi connect safety and service (e-call)
- Audi drive select
- Audi parking system plus - acoustic and visual park assist system for front and rear
- Audi phone box with wireless charging
- Audi smartphone interface
- Audi virtual cockpit - 12.3" high resolution LCD digital instrument cluster display
- Automatic start/stop system with coasting functionality
- Colour driver's information system display
- Electric boot lid release
- Lane departure warning system
- MMI nav plus with MMI touch + 10.1" and 8.6" HD haptic touch screen/3D city models/country information/online map/route info and personal route assist
- Operating buttons in black gloss
- Power operated tailgate
- Service indicator
- Voice control system
Engine/Drivetrain/Suspension
- 3 pin 10 amp domestic charging cable
- 52 litre fuel tank
- Hybrid propulsion system
- Quattro on demand
- Type 2 mode 3 32 amp charging cable
- Type 2 socket for AC charging
Entertainment
- Audi music interface - 2 USB ports with charger and data functions
- Auxiliary input socket
- Bang + Olufsen premium sound system
- DAB digital radio module
Exterior Features
- Audi Beam uses LEDs to project the Audi Sport logo
- Coming/leaving home animations in front and rear
- Electrically adjustable heated and folding + automatically dimming exterior mirrors with memory function
- Frameless auto dimming interior rear view mirror
- Front and rear electric windows
- Gloss black exterior mirror housings
- Gloss black highlights on the exterior area of the Audi Single frame
- Gloss black highlights on the front and rear bumpers
- Gloss black highlights on the radiator grille
- Gloss black highlights on the side windows trim strips
- HD Matrix LED headlights with dynamic front and rear indicators
- Headlight washers
- Heat insulating darkened glass in side and rear windows
- High gloss black radiator grille with chrome single frame surround
- LED rear lights
- Privacy glass with dark tinting on rear side windows and rear window
- Rain and light sensors
- Retractable rear boot spoiler
- S line air inlet design with inlay in high gloss black
- S Line badge on front fender
- S line badge on front grille
- S Line Black rear diffuser with chrome inlays and rear grille
- S Line side skirts
- Signature LED daytime running lights
- Windscreen with acoustic glazing
Interior Features
- 3 spoke flat bottom high multi-function leather steering wheel
- 4 zone deluxe automatic climate control
- 4-way electric lumbar support
- 40/20/40 split folding 3 seater rear seat bench with rear centre armrest
- Aluminium gear knob
- Black cloth headlining
- Electrically adjustable front seats - driver seat with memory
- Front and rear headrests
- Front centre armrest
- Heated front seats
- Height/reach adjust steering wheel
- Illuminated sun visors with vanity mirrors
- ISOFIX child seat mounting and Top Tether with front passenger airbag deactivation
- Leatherette upper instrument panel and door shoulders
- S line front and rear floor mats with contrast stitching
- Stainless steel pedals and foot rest
- Tool kit and car jack
- Valcona leather upholstery with diamond stitching and super sport seats S embossed logo
Packs
- Extended LED Interior multi coloured light pack - A7
- Non smoking pack - A7
- Storage pack - A7
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all seats
- Audi pre-sense front
- Driver and passenger airbags
- Electromechanical parking brake
- Electronic stabilisation control including ABS, ASR and EDL
- Extended pedestrian protection measures
- Hill hold assist
- Red brake callipers
- Seatbelt monitoring
- Tyre pressure warning light
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Advanced key
- Anti theft alarm with tow away protection
- Anti-theft wheel bolts and wheel loosening detection
- Immobiliser
- Preparation for tracking system
- Remote central locking
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 14.1 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 149 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 7.4 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Coupler/Connector Type | Type 2 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - Comb | 46 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - Comb - TEH | 45 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - Comb - TEL | 46 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - Comb | 28.5 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - Comb - TEH | 27.9 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - Comb - TEL | 28.5 |
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Emissions - PHEV
| WLTP - CO2 Weighted (g/km) - Comb | 47 |
| WLTP - CO2 Weighted (g/km) - Comb - TEH | 48 |
| WLTP - CO2 Weighted (g/km) - Comb - TEL | 46 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1984 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 7 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - PHEV
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Comb | 7.6 |
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Comb - TEH | 7.8 |
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Comb - TEL | 7.6 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Comb | 37.2 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Comb - TEH | 36.2 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Comb - TEL | 37.2 |
| WLTP - FC Weighted (l/100km) - Comb | 2.1 |
| WLTP - FC Weighted (l/100km) - Comb - TEH | 2.1 |
| WLTP - FC Weighted (l/100km) - Comb - TEL | 2 |
| WLTP - FC Weighted (mpg) - Comb | 134.5 |
| WLTP - FC Weighted (mpg) - Comb - TEH | 134.5 |
| WLTP - FC Weighted (mpg) - Comb - TEL | 141.2 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 49E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 9000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.6 |
| Engine Power - BHP | 367 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 500 |
| Engine Torque - RPM | 1600 |
| Top Speed | 155 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/40 R20 |
| Tyre Size Rear | 255/40 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 TWIN ARM |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1421 mm |
| Length | 4969 mm |
| Wheelbase | 2926 mm |
| Width | 1908 mm |
| Width (including mirrors) | 2118 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 52 |
| Gross Vehicle Weight | 2650 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 380 l |
| Max. Loading Weight | 585 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2065 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Vauxhall Astra Sports Tourer Electric 2026 review: plug-in estate makes a lot of sense

Vauxhall Astra Sports Tourer Electric 2026 review: plug-in estate makes a lot of sense
Amongst the variety of Astra variants, the all-electric Sports Tourer is the most appealing
Road tests
1 Apr 2026
