Skip advert
Advertisement
- xDrive20i MHT xLine 5dr Step Auto
- xDrive20d MHT xLine 5dr Step Auto
- xDrive20 xLine 5dr Step Auto
- xDrive20d xLine 5dr Step Auto
- xDrive20i MHT M Sport 5dr Step Auto
- xDrive20d MHT M Sport 5dr Step Auto
- xDrive20 M Sport 5dr Step Auto
- xDrive20d M Sport 5dr Step Auto
- xDrive30d MHT M Sport 5dr Auto
- xDrive20i MHT M Sport 5dr Step Auto [Tech Pack]
- xDrive20d MHT M Sport 5dr Step Auto [Tech Pack]
- xDrive20 M Sport 5dr Step Auto [Tech Pack]
- xDrive20d M Sport 5dr Step Auto [Tech Pack]
- xDrive30d MHT M Sport 5dr Auto [Tech Pack]
- xDrive20i MHT M Sport 5dr Step Auto [Pro Pack]
- xDrive20d MHT M Sport 5dr Step Auto [Pro Pack]
- xDrive20 M Sport 5dr Step Auto [Pro Pack]
- xDrive20d M Sport 5dr Step Auto [Pro Pack]
- xDrive30d MHT M Sport 5dr Auto [Pro Pack]
- xDrive20i MHT M Sport 5dr Step Auto [Tech/Pro Pk]
- xDrive20d MHT M Sport 5dr Step Auto [Tech/Pro Pk]
- xDrive20 M Sport 5dr Step Auto [Tech/Pro Pk]
- xDrive20d M Sport 5dr Step Auto [Tech/Pro Pk]
- xDrive30d MHT M Sport 5dr Auto [Tech/Pro Pk]
- 210kW Premier Edition 80kWh 5dr Auto
- 210kW Premier Edition Pro 80kWh 5dr Auto
- xDrive M40d MHT M Pro Edition 5dr Auto
- xDrive M40i MHT M Pro Edition 5dr Auto
- xDrive M40i MHT 5dr Auto
- xDrive M40d MHT 5dr Auto
- xDrive M50 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Premier Edition |
| Price | £59,440 |
| Battery Capacity | 80 |
| Engine Power - BHP | 286 |
| Acceleration | 6.8 |
| Top Speed | 112 mph |
| Length | 4734 mm |
| Width | 1891 mm |
| Height | 1668 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 510 l |
| Minimum Kerbweight | 2185 kg |
Driver Convenience
- BMW Live Cockpit Professional sat nav system including 10.25" high resolution display and Intelligent Voice Assistant
- BMW Online services
- BMW Teleservices
- Enhanced bluetooth with wireless charging
- Front/rear Parking distance control
- Parking assistant
- PAS
- Reversing assist camera
- Wifi hotspot preparation
Engine/Drivetrain/Suspension
- eDrive exterior sound
- Mode 3 charging cable 22kW
Entertainment
- BMW iconic sound electric
- DAB radio
Exterior Features
- Adaptive LED Headlights with Low and high beam headlights in Bi-LED, LED daytime running lights in corona ring style and LED Indicators
- BMW Individual high gloss shadow line with extended contents
- Body coloured bumpers
- Exterior mirrors - electrically folding with anti-dazzle
- High gloss black shadow line roof rails
- High gloss shadowline exterior trim
- Interior rear view electrochromatic mirror with automatic anti dazzle function
- Metallic paint
- Model specific design elements - Frozen grey decorative elements and pearl chrome decorative strip
- Panoramic glass sunroof, two parts, electric actuation, sliding function, wind deflector, sun protection with floating headliner
- Sun protection glass
Interior Features
- 3 zone automatic air conditioning
- Ambient lighting
- Anthracite headlining
- Driver and front passenger heated seats
- Electric adjustable seats with memory function
- Front and rear headrests
- Front sports seats
- Seat backrest adjustment for rear seat
- Sport leather steering wheel
- Through loading system with 40/20/40 split folding rear seat
- Vernasca leather upholstery
Packs
- Driving assistant professional pack - iX3
- Extended storage pack - iX3
Passive Safety
- ABS/EBD
- Active protection
- Automatic Stability Control (ASC)
- BMW emergency call
- Three 3 point rear seatbelts
- Tyre pressure monitoring system
Trim
- Aluminium fine cutting interior trim with pearl chrome highlight trim finishers
- Galvanic embellisher for controls
- Sensatec instrument panel
Wheels
- 20" Aero jet black alloy wheels - Style 843
- BMW mobility system
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 80 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 2400 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 450 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 34 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 150 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City - TEH | 15.2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City - TEL | 15.1 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 18.9 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 18.9 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 18.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Extra High - TEH | 24.2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Extra High - TEL | 24.1 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - High - TEH | 16.9 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - High - TEL | 16.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Low - TEH | 15.3 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Low - TEL | 15.2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Medium - TEH | 15.2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Medium - TEL | 15 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City - TEH | 4.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City - TEL | 4.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 3.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 3.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Extra High - TEH | 2.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Extra High - TEL | 2.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - High - TEH | 3.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - High - TEL | 3.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Low - TEH | 4.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Low - TEL | 4.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Medium - TEH | 4.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Medium - TEL | 4.1 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEH | 563 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEL | 566 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 454 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 452 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 454 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Extra High - TEH | 353 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Extra High - TEL | 355 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - High - TEH | 505 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - High - TEL | 507 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Low - TEH | 560 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Low - TEL | 563 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Medium - TEH | 565 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Medium - TEL | 569 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEH | 350 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEL | 352 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 282 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 281 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 282 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Ex High - TEH | 219 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Ex High - TEL | 221 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - High - TEH | 314 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - High - TEL | 315 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Low - TEH | 348 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Low - TEL | 350 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Medium - TEH | 351 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Medium - TEL | 354 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 44E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.8 |
| Engine Power - BHP | 286 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 400 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/45 R20 |
| Tyre Size Rear | 275/40 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | AERO STYLE 843 |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1668 mm |
| Length | 4734 mm |
| Wheelbase | 2864 mm |
| Width | 1891 mm |
| Width (including mirrors) | 2138 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2725 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1560 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 510 l |
| Max. Loading Weight | 540 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2185 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.1 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head

BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head
The five top plug-in hybrid systems go head-to-head on UK roads, in the test no PHEV buyer can do without
Car group tests
17 May 2026
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat

Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat
Experts call for end to culture of replace rather than repair amid concerns over second-hand cars
News
13 May 2026


