Skip advert
Advertisement
- 1.5 BlueHDi Feel M 5dr
- 1.5 BlueHDi 130 Feel M 5dr
- 1.5 BlueHDi 100 Feel M 5dr
- 1.5 BlueHDi 100 Feel XL 5dr [7 seat]
- 1.2 PureTech Feel XL 5dr [7 seat]
- 1.2 PureTech 130 Feel M 5dr EAT8
- 1.5 BlueHDi 130 Feel XL 5dr [7 seat]
- 1.5 BlueHDi 100 Feel M 5dr [6 Speed]
- 1.2 PureTech Feel M 5dr
- 1.2 PureTech 130 Feel XL 5dr EAT8 [7 seat]
- 1.5 BlueHDi 100 Feel XL 5dr [7 seat] [6 Speed]
- 1.5 BlueHDi 130 Feel M 5dr EAT8
- 1.5 BlueHDi 130 Feel XL 5dr EAT8 [7 seat]
- 1.2 PureTech Plus M 5dr [WAV]
- 1.2 110 Plus M 5dr
- 1.5 BlueHDi 100 Plus M 5dr [WAV]
- 1.5 D 100 Plus M 5dr
- 1.5 BlueHDi 100 Plus XL 5dr [7 Seat/WAV]
- 1.5 D 100 Plus XL 5dr [7 Seat]
- 1.5 BlueHDi 130 Plus M 5dr EAT8 [WAV]
- 1.5 D 130 Plus M 5dr Auto
- 1.5 BlueHDi 130 Plus XL 5dr EAT8 [7 Seat/WAV]
- 1.5 D 130 Plus XL 5dr Auto [7 Seat]
- 1.5 BlueHDi 100 Flair M 5dr
- 1.2 PureTech Flair M 5dr
- 1.5 BlueHDi 100 Flair M 5dr [6 Speed]
- 1.5 BlueHDi 130 Flair M 5dr
- 1.5 BlueHDi 100 Flair XL 5dr [7 seat]
- 1.2 PureTech Flair XL 5dr [7 seat]
- 1.5 BlueHDi 130 Flair M 5dr EAT8
- 1.2 PureTech 130 Flair M 5dr EAT8
- 1.5 BlueHDi 100 Flair XL 5dr [7 seat] [6 Speed]
- 1.5 BlueHDi 130 Flair XL 5dr [7 seat]
- 1.2 PureTech 130 Flair XL 5dr EAT8 [7 seat]
- 1.5 BlueHDi 130 Flair XL 5dr EAT8 [7 seat]
- 1.5 BlueHDi 100 Rip Curl M 5dr [6 Speed]
- 1.2 PureTech 130 Rip Curl M 5dr EAT8
- 1.2 110 Collection M 5dr
- 1.5 D 100 Collection M 5dr
- 1.5 D 100 Collection XL 5dr [7 Seat]
- 1.5 D 130 Collection M 5dr Auto
- 1.5 D 130 Collection XL 5dr Auto [7 Seat]
- 1.5 BlueHDi 100 Flair XTR M 5dr
- 1.5 BlueHDi 100 Flair XTR XL 5dr [7 seat]
- 1.2 PureTech 130 Flair XTR M 5dr EAT8
- 1.5 BlueHDi 130 Flair XTR M 5dr
- 1.2 PureTech 130 Flair XTR XL 5dr EAT8 [7 seat]
- 1.5 BlueHDi 130 Flair XTR M 5dr EAT8
- 1.5 BlueHDi 130 Flair XTR XL 5dr [7 seat]
- 1.5 BlueHDi 130 Flair XTR XL 5dr EAT8 [7 seat]
- 1.5 D 130 Max M 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1499 |
| Trim | Collection |
| Price | £25,615 |
| Engine Power - BHP | 101 |
| Acceleration | 12.6 |
| Top Speed | 107 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 139 |
| Length | 4403 mm |
| Width | 1848 mm |
| Height | 1812 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 775 l |
| Minimum Kerbweight | 1430 kg |
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 139 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 160 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 139 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1499 |
| Compression Ratio | 16.4:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 75 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84.8 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 46.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 54.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 41.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 50.6 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 54.7 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 64.6 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 40.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 46 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 48.9 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 57.1 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 3 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.6 |
| Engine Power - BHP | 101 |
| Engine Power - RPM | 3750 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 107 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | STARLIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1812 mm |
| Length | 4403 mm |
| Wheelbase | 2785 mm |
| Width | 1848 mm |
| Width (including mirrors) | 2107 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 53 |
| Gross Vehicle Weight | 2120 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 3000 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 775 l |
| Max. Loading Weight | 690 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1300 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1430 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips

Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips
Our guide to saving hundreds of pounds on public EV charging covers all the bases
Tips & advice
20 Apr 2026
