Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | PETROL |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1332 |
| Trim | Not Available |
| Price | £16,069 |
| Engine Power - BHP | 130 |
| Acceleration | 10.6 |
| Top Speed | 120 mph |
| Length | 4341 mm |
| Width | 1804 mm |
| Height | 1633 mm |
| Minimum Kerbweight | 1276 kg |
Driver Convenience
- 7-func onboard computer-odometer,trip computer,fuel used/average consumption,fuel range,average speed,next service indicated,outside temperature gauge
- Bluetooth connectivity
- Door open visual + audible warning
- Eco mode
- Electric power steering
- Gearshift indicator
- Rev counter
- Tyre pressure monitor
Entertainment
- 4 x 20W radio/CD/MP3
- Aux input socket
- Digital radio (DAB)
- Fingertip controls for audio system
- USB connection
Exterior Features
- 3 speed windscreen wipers
- Black door handles
- Black door mirrors
- Body colour upper bumpers
- Chrome front grille
- Double optic headlights
- Dusk sensors
- Electric front windows
- Front and rear lower bumpers in black
- Heated rear window
- High-level third rear brake light
- Inactivated rear windows
- Longitudinal black roof bars with Duster inscription
- Manual rear windows
- Manually adjustable door mirrors
- Opaque film on the rear windows
- Rear wash/wipe
- Side sills in black
- Tailgate trim with Duster incription- background in black, Satin chrome lettering
- Tinted windows
Interior Features
- 4 speed air recirculation fan + heater
- Bainite cloth upholstery
- Boot light
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable front headrests
- Height adjustable steering wheel
- Manual air conditioning
- Matt black front door handles
- Matt black rear door handles
Passive Safety
- Child locks in rear door
- Driver's airbag
- Front passenger airbag with deactivation
- Front seatbelt pretensioners
- Front seatbelt unfastened audible + visual warning
- Front side airbags
- Height adjustable front seatbelts
Security
- Alarm
- Remote central locking
- Thatcham approved engine immobiliser
Technical
- ABS and emergency brake assist
- ASR with ESC
- Speed limiter
- Stop/start function
Trim
- Dark carbon central console surround
- Matt black central console fascia
- Satin chrome air vent surrounds
- Satin chrome instrument dial surrounds
Wheels
- 16" Fidji styled steel wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 142 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 142 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 141 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 72.2 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1332 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | MULTI-POINT INJECTION |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 81.34 |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 6.1 |
| WLTP - FC (l/100km) - Extra High | 6.8 |
| WLTP - FC (l/100km) - High | 5.4 |
| WLTP - FC (l/100km) - Low | 7.3 |
| WLTP - FC (l/100km) - Medium | 5.8 |
General
| Alternative Fuel Qualifying | No |
| Badge Engine CC | 1.3 |
| Badge Power | 130 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | MCPHERSON STRUT |
| Generation Mark | 2 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR DRUMS |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | COIL SPRING |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | SMALL |
| Steering | RACK AND PINION |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.6 |
| BHP | 130 |
| Engine Power RPM | 5000 |
| Engine Torque NM | 240 |
| Engine Torque RPM | 1600 |
| Top Speed | 120 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 215/65 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 842 |
| Height | 1633 mm |
| Height (including roof rails) | 1693 mm |
| Length | 4341 mm |
| Load Height | 441 |
| Load Length | 1505 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 977 |
| Load Width | 1247 |
| Rear Overhang | 826 |
| Turning Circle - Wall to Wall | 10.72 |
| Wheelbase | 2674 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1804 mm |
| Width (including mirrors) | 2052 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Train Weight | 3004 |
| Gross Vehicle Weight | 1762 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1458 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 608 |
| Minimum Kerbweight | 1276 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Payload | 486 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
