Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Essential |
| Price | £15,845 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 11.9 |
| Top Speed | 108 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 49.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 130 |
| Length | 4099 mm |
| Width | 1848 mm |
| Height | 1535 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 328 l |
| Minimum Kerbweight | 1132 kg |
Driver Convenience
- 3.5" TFT instrument panel with on-board computer
- Cruise control with speed limiter
- Driver attention warning
- eCall emergency call system
- Eco mode
- Electric power assisted steering
- Emergency Stop Signal (ESS)
- Event data recoder
- Lane departure warning
- Lane keep assist
- Rear parking sensors
- Rescue code
- Rev counter
- Stop/start system
- Traffic sign recognition with speed alert/Intelligent speed assist (ISA)
Entertainment
- Media Control - DAB Radio with display on instrument panel, Bluetooth, 2 Speakers
- USB connection for data transfer and charging
- USB socket
- USB-C plug
Exterior Features
- 3 speed windscreen wipers
- Auto lighting
- Black door handles
- Black door mirrors
- Black longitudinal roof bars
- Black radiator grille with white inserts stepway inscription
- Black stepway inscription on roof bars
- Body coloured bumpers
- Front electric windows
- Heated rear window
- LED 3rd brake light
- LED automatic daytime running lights
- LED Y-shape Dacia signature lighting
- Manually adjustable door mirrors
- Rear manual windows
- Rear side wing doors
- Rear wash/wipe
- Tinted windows
- White Dacia inscription on tail gate
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding rear seats
- 12 volt front socket
- 3 height adjustable rear headrests
- 3 seat rear bench
- Black air vents
- Black interior door handles
- Fabric upholstery
- Fixed smartphone holder on dashboard
- Floor mats
- Gear shift indicator
- Height adjustable drivers seat with armrest
- Height adjustable front headrests
- Height/depth adjustable steering wheel
- Isofix points for child seats in both outer rear seats
- Manual air conditioning
- Single front passenger seat
- Steering wheel controls
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS and Emergency brake assist
- Advanced emergency braking system
- Alcohol imoboliser predisposal
- Automatic emergency braking system
- Child locks on rear doors
- Door open visual and audible warning
- Driver airbag
- EBD - Electronic brakeforce distribution
- ESC (Electronic Stability Control)
- ESP + Hill Start Assist
- Front curtain airbags
- Front seatbelt pretensioners
- Front side airbags
- Height adjustable front seatbelts
- Passenger airbag
- Seatbelt reminder for driver and front passenger
- Side impact protection
- Tyre pressure monitor
Security
- Automatic central locking
- Immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- 16" Atara dark flexwheels
- Tyre inflation kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.38 |
| HC | 0.037 |
| NOx | 0.025 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 130 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 130 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 113 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72.2 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 81.34 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 49.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 40.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 49.6 |
| WLTP - MPG - Extra High | 44.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 44.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 45.6 |
| WLTP - MPG - High | 56.5 |
| WLTP - MPG - Low | 40.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 39.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 40.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 53.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 52.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 53.3 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 12E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 70 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 72 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 2 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 41 |
| NCAP Safety Assist % | 42 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.9 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 4600 |
| Engine Torque - NM | 170 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 108 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/60 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | ATARA DARK FLEX |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1535 mm |
| Height (including roof rails) | 1587 mm |
| Length | 4099 mm |
| Wheelbase | 2604 mm |
| Width | 1848 mm |
| Width (including mirrors) | 2007 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1605 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1108 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 328 l |
| Max. Loading Weight | 473 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1100 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 600 |
| Minimum Kerbweight | 1132 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.39 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026


