Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Essential |
| Price | £13,835 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 11.9 |
| Top Speed | 109 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 48.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 131 |
| Length | 4099 mm |
| Width | 1848 mm |
| Height | 1535 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 328 l |
| Minimum Kerbweight | 1134 kg |
Driver Convenience
- 3.5" TFT instrument panel with on-board computer
- Cruise control with speed limiter
- eCall emergency call system
- Eco mode
- Electric power assisted steering
- Rev counter
- Stop/start system
Entertainment
- Media Control - DAB Radio with display on instrument panel, Bluetooth, 2 Speakers
- USB connection for data transfer and charging
- USB socket
Exterior Features
- 3 speed windscreen wipers
- Auto lighting
- Black door handles
- Black door mirrors
- Black longitudinal roof bars
- Black radiator grille
- Body coloured bumpers
- Front electric windows
- Heated rear window
- High level third brake light
- LED automatic daytime running lights
- LED Y-shape Dacia signature lighting
- Manually adjustable door mirrors
- Rain sensor
- Rear manual windows
- Rear side wing doors
- Rear wash/wipe
- Stepway inscription on radiator grille and roof bars
- Tinted windows
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding rear seats
- 12 volt front socket
- 3 height adjustable rear headrests
- 3 seat rear bench
- Black interior door handles
- Copper orange air vents
- Fabric upholstery
- Fixed smartphone holder on dashboard
- Front armrest
- Gear shift indicator
- Height adjustable driver seat
- Height adjustable front headrests
- Height/depth adjustable steering wheel
- Isofix points for child seats in both outer rear seats
- Manual air conditioning
- Single front passenger seat
- Steering wheel controls
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS and Emergency brake assist
- Automatic emergency braking system
- Child locks on rear doors
- Door open warning
- Driver airbag
- ESC (Electronic Stability Control)
- ESP + Hill Start Assist
- Front curtain airbags
- Front seatbelt pretensioners
- Front side airbags
- Height adjustable front seatbelts
- Passenger airbag
- Seatbelt reminder for driver and front passenger
- Tyre pressure monitor
Security
- Automatic central locking
- Immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- 16" Flex wheels with full wheel cap
- Tyre inflation kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 131 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 131 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 130 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72.2 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 81.34 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 48.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 38.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 48.7 |
| WLTP - MPG - Extra High | 45.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 44.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 45.6 |
| WLTP - MPG - High | 56.5 |
| WLTP - MPG - Low | 40.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 39.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 40.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 53.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 52.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 53.3 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 10E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 70 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 72 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 2 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 41 |
| NCAP Safety Assist % | 42 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.9 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 4600 |
| Engine Torque - NM | 170 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 109 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/60 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1535 mm |
| Height (including roof rails) | 1587 mm |
| Length | 4099 mm |
| Wheelbase | 2604 mm |
| Width | 1848 mm |
| Width (including mirrors) | 2007 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1602 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1108 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 328 l |
| Max. Loading Weight | 468 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1100 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 600 |
| Minimum Kerbweight | 1134 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.39 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Used Kia Niro (Mk1, 2016-2022) review and buyer's guide

Used Kia Niro (Mk1, 2016-2022) review and buyer's guide
Used car tests
30 Mar 2026
Most Popular
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
Motability to force black box trackers on all drivers under 30 

Motability to force black box trackers on all drivers under 30
The Motability Scheme, which provides cars for disabled drivers, has faced new changes after Government tax hikes
News
2 Apr 2026

