Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1199 |
| Trim | Bastille |
| Price | £24,430 |
| Engine Power - BHP | 101 |
| Acceleration | 10.9 |
| Top Speed | 112 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 128 |
| Length | 4118 mm |
| Width | 1802 mm |
| Height | 1534 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 350 l |
| Minimum Kerbweight | 1170 kg |
Driver Convenience
- 10.3" HD touchscreen
- 7 inch digital instrument cluster display
- Cruise control with speed limiter
- DS Connect Box emergency and assistance system
- eCall emergency call system
- Multi function on board trip computer
- PAS
- Rear parking sensors
- Service indicator
- Wireless mirror screen with apple carplay and android auto
Entertainment
- 1x USB socket in front
- 8 Speakers
- Bluetooth handsfree and media streaming
- DAB Digital radio
Exterior Features
- Acoustic and tinted front windscreen
- Automatic front windscreen wipers
- Automatic lights
- Automatic triggered rear windscreen wiper in reverse gear
- Body coloured bumpers
- Chrome DS badges
- Chrome DS wings
- Electrically adjustable door mirrors
- Electrically folding door mirrors with DS LED spotlights
- Flush fitting exterior door handles with chrome
- Front and rear electric windows
- Gloss black exterior door mirrors
- Gloss black rear tailgate trim and rear light surround
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- Matt black front grille
- Rear side wing doors
- Single exhaust tailpipe
- Third brake light
- Tinted exterior door mirrors
- Tinted rear windows with heated rear windscreen
Interior Features
- 12V socket
- 3 seat bench in 2nd row
- 40/60 backrest split on rear seats
- Adjustable steering wheel
- Automatic air conditioning
- Bag support hooks in the boot
- Black leather steering wheel
- Boot light
- Front and rear LED reading lights
- Front/rear passenger grab handles
- Height adjustable front seats
- Height adjustable front/rear head restraints
- Odour filter
- Premium seat with comfort foam and pads & map pocket
- Single front passenger seat
- Sunvisors with LED courtesy mirror
- Twin front cupholders
- Two rear isofix mounting points
Packs
- Safety pack - DS 3
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Airbags - front / rear lateral and curtain airbags
- Electric parking brake
- ESP
- Height adjustable front seatbelts with pretensioners and front and rear load limiter
- Hill assist control
- Rear door child safety locks
- Seatbelt warning
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle on boot lid
Security
- Locking wheel nuts
- Perimetric and volumetric anti theft alarm with anti lift detection
- Remote central locking + deadlocks
Wheels
- Black centre caps with DS logo
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 128 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 141 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 128 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1199 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 75 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 45.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 49.6 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 15E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.9 |
| Engine Power - BHP | 101 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 205 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | GLASGOW |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1534 mm |
| Length | 4118 mm |
| Wheelbase | 2558 mm |
| Width | 1802 mm |
| Width (including mirrors) | 1988 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 44 |
| Gross Vehicle Weight | 1650 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1050 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 350 l |
| Max. Loading Weight | 480 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1200 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 620 |
| Minimum Kerbweight | 1170 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month

Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month
Small in size but big in character, the Lexus LBX is our Deal of the Day for 30 March
News
30 Mar 2026
New Jaguar GT prototype review: big promise, but not the finished article… yet

New Jaguar GT prototype review: big promise, but not the finished article… yet
We hit the tarmac to try out the new Jaguar GT and although the early signs are good, there's still some fine tuning to be done
Road tests
31 Mar 2026
