Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Life |
| Price | £21,205 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 11.8 |
| Top Speed | 119 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 48.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 128 |
| Length | 4368 mm |
| Width | 1792 mm |
| Height | 1495 mm |
| Minimum Kerbweight | 1315 kg |
Driver Convenience
- 7" colour digital cluster
- Adaptive cruise control
- Attention assist
- Driver drowsiness alert system
- Dualdrive PAS
- E-call
- External temperature gauge
- Intelligent speed assist
- Lane support system
- Rear parking sensor
- Speed limiter
- Stop/start system
- Traffic sign recognition
- Trip computer
Entertainment
- Steering wheel audio controls
Exterior Features
- Active shutter grille
- Adjustable headlights
- Auto high beam
- Body colour bumpers
- Chrome door handles
- Dark tinted rear windows
- Dusk and rain sensors
- Electric front windows
- Electric rear windows
- Electrically adjustable body coloured door mirrors with defrosting / external temperature sensor
- Electrochromatic dimming rear view mirror
- Fog lights
- Full LED headlights
- Gloss black finish B pillar
- Heated rear window
- Hotstamping front grille with glossy black bezel and chromed lower grille insert
- LED daytime running lights
- Rear LED lights
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Third brake light
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding rear seat
- Automatic climate control
- Auxilliary 12V power socket
- Chrome handbrake button and air vent bezel
- Chrome interior door handles
- Chromed steering wheel bezel
- Driver's electric adjustable lumbar support
- Floor mats
- Front head restraints
- Front seat centre armrests
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable steering wheel
- Isofix child seat preparation
- Leather steering wheel and gear knob with black stitching
- Light grey upper interior
- Single front passenger seat
- Third rear headrest
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- 6 airbags - driver, passenger, front side and head airbags
- ABS/EBD
- Automatic emergency braking system
- Drivers knee airbag
- ESP + ASR/MSR + HBA + Hill holder
- Manual child lock in rear doors
- Seat belt reminder for front and rear seats
- Tyre pressure monitoring system
- Window airbags
Security
- Deadlocks
- Immobiliser
- Locking fuel filler cap
- Power door locks
- Remote control central locking
Wheels
- 17" Diamond alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 128 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 132 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 125 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 70 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 86.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 6 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 48.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 48.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 51.4 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 46.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 50.4 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 56.5 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 60.1 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 38.7 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 39.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 49.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 52.3 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 10E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.8 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 190 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 119 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1495 mm |
| Length | 4368 mm |
| Wheelbase | 2638 mm |
| Width | 1792 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1815 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 440 l |
| Max. Loading Weight | 500 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 500 |
| Minimum Kerbweight | 1315 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.9 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
It's not a Land Rover! New Freelander 8 revealed, and it's huge

It's not a Land Rover! New Freelander 8 revealed, and it's huge
A new collaboration between Chery and Land Rover has created a reborn Freelander
News
26 Apr 2026
