Skip advert
Advertisement
- 1.0 EcoBoost 125 Zetec 5dr
- 1.0 EcoBoost Zetec 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 Zetec 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost 125 Zetec Navigation 5dr
- 1.0 EcoBoost Zetec Navigation 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 Zetec Navigation 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 Titanium 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost 125 Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 ST-Line Design 5dr
- 1.0 EcoBoost ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 ST-Line 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost 125 ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost 140 ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 ST-Line Design [X Pack] 5dr
- 1.0 EcoBoost Titanium [Lux Pack] 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 Titanium [Lux Pack] 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 Titanium [Lux Pack] 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost 125 Titanium [X Pack] 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 Active 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 ST-Line [X Pack] 5dr
- 1.0 EcoBoost 140 ST-Line [X Pack] 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 Active [X Pack] 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Zetec Navigation |
| Price | £19,050 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 11.9 |
| Top Speed | 105 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 48.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 133 |
| Length | 4096 mm |
| Width | 1765 mm |
| Height | 1653 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 356 l |
Driver Convenience
- Cruise control with Intelligent speed assist
- Easy fuel capless refuelling system
- PAS
- SYNC 3 nav system with DAB radio,8" screen, voice control, bluetooth, GPS, emergency assistance,Apple car play/Android auto, 2x USB, Ford pass connect
- Traffic sign recognition
- Trip computer
Entertainment
- 7 speakers
Exterior Features
- 'Quickclear' heated windscreen/heated washer jets
- Black window surrounds
- Body colour door handles
- Body coloured bumpers
- Body coloured door mirrors
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Front fog lights
- Headlamps with LED day running lights
- Headlight levelling control
- Power front and rear windows
- Rear wiper
- Silver front grille
Interior Features
- 12V socket in front and rear
- 60/40 split rear seats
- Cooled glovebox
- Courtesy lights with map reading light
- Driver seat height/lumbar adjust
- Driver's side glovebox
- Driver/passenger sunvisors and lidded vanity mirrors
- Dwell cloth upholstery
- Folding grab handles
- Front head restraints
- Front seat back map pockets
- Front/rear floor mats
- Illuminated glovebox
- Illuminated luggage compartment
- Isofix system on outer rear seats
- Leather gearknob and handbrake lever
- Leather trimmed steering wheel with remote audio control
- Luggage compartment carpet
- Manual air conditioning
- Overhead console with sunglasses holder
- Rake adjustable rear seats
- Reach + rake adjustable steering column
- Rear headrests
- Storage drawers under front seats
- Tie down hooks
- Variable boot floor
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Autonomous emergency braking
- Child locks on rear doors
- Curtain airbags
- Driver airbag
- Drivers knee airbag
- Electronic Stability Programme with hill launch assist
- Front passenger airbag deactivation
- Front side airbags
- Passenger airbag
- Pre collision assist system
- Seatbelt reminder for driver and front passenger
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- MyKey system
- Remote central locking
- Thatcham 1 volume sensing alarm
Wheels
- 16" 5 spoke Magnetic alloy wheels
- Low rolling resistance tyres
- Tyre inflation kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 133 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 133 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 133 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 48.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 48.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 48.7 |
| WLTP - MPG - Extra High | 44.1 |
| WLTP - MPG - High | 55.4 |
| WLTP - MPG - Low | 42.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 52.3 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 10E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 150000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.9 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Torque - NM | 170 |
| Top Speed | 105 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/60 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 SPOKE |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1653 mm |
| Height (including roof rails) | 1713 mm |
| Length | 4096 mm |
| Wheelbase | 2519 mm |
| Width | 1765 mm |
| Width (including mirrors) | 2057 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 52 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1238 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 356 l |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head

BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head
The five top plug-in hybrid systems go head-to-head on UK roads, in the test no PHEV buyer can do without
Car group tests
17 May 2026
Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029

Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029
Ford’s fightback in Europe is coming, and it could see Fiesta and Focus return
News
18 May 2026
